Pfizer-BioNTech aşısı ilk olarak kimlere uygulanacak?

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de şu ana kadar 14 milyondan fazla insana koronavirüs aşısının yapıldığını duyurdu. Birinci doz yapılan kişi sayısı 8 milyonu geçerken, ikinci doz yapılan kişi sayısı da 6 milyonu aşmış durumda.

Pfizer-BioNTech aşısı ilk olarak kimlere uygulanacak?
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de şu ana kadar 14 milyondan fazla insana koronavirüs aşısının yapıldığını duyurdu. Birinci doz yapılan kişi sayısı 8 milyonu geçerken, ikinci doz yapılan kişi sayısı da 6 milyonu aşmış durumda.

Türkiye'ye 1 milyon 500 bin doz Pfizer-BioNTech aşısının teslim edildiği biliniyor. Çin merkezli Sinovac şirketi ile yapılan anlaşma doğrultusunda da CoronaVac aşıları gelmeye devam ediyor. Böylece koronavirüse karşı yürütülen aşılama programına hız kazandırılacağı ifade ediliyor.

Türkiye'ye teslim edilen koronavirüs aşılarının incelenmek üzere ilk olarak TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) laboratuvarlarına gönderildiği biliniyor. Söz konusu aşılara yönelik 14 günlük bir analiz yapılıyor.


1,5 milyon doz geldi


Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 bin 800 doz Pfizer-BioNTech aşısının güvenlik testinden geçirilmek üzere geçtiğimiz hafta Türkiye’ye teslim edildiğini bildirmişti. Bakan Koca, daha sonra da ilk olarak 750 bin doz Pfizer-BioNTech aşısının, ikinci olarak da 700 bin doz Pfizer-BioNTech aşısının geldiğini duyurmuştu. Koca, toplam 1,5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının Türkiye'ye teslim edildiğini kaydetmişti.

İlk olarak kimlere uygulanacak?


Aşılama programının ikinci aşamasının A grubunda Millî Savunma Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı çalışanları, zabıta, kritik görevlerden yer alan kişiler, polis ve askerler ile öğretmenler yer alıyor. Söz konusu kişilere yönelik aşılamaya yakında geçileceği bildirildi. İkinci aşamanın B grubunda yer alan 60-64 yaş grubundaki vatandaşlara yönelik aşılamanın da gelecek haftalarda başlayacağın ifade edildi.


Türkiye'de ilk kez kullanılacak


Pfizer-BioNTech aşısı Türkiye'de ilk kez kullanılacak. Söz konusu aşı, -70 derecede saklama imkânına sahip olan merkezlerde yapılacak. Pfizer-BioNTech aşısı, Çin tarafından üretilen CoronaVac aşısı gibi iki doz halinde uygulanacak. İki doz arasında yine 28 gün olacak.

Koronavirüs ne zaman sona erecek?


Koca, aşılama programının tamamlanması durumunda koronavirüsün de sona ereceğini ifade etti. 100 milyon doz koronavirüs aşısının 2021 senesinin Mayıs ayının sonlarına doğru Türkiye'de olacağını aktaran Koca, böylece 50 milyon insana yönelik aşılamanın da halledilmiş olacağını bildirdi. Böylece Türkiye'de koronavirüsün Haziran ayının sonlarına doğru kontrol altına alınmış olacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER