Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş sonuçları duyuruldu!

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısının, 12-15 yaş grubunda bulunan kişilere yönelik testlerde yüzde 100 oranında koruma sağladığı tespit edildi.

pfizer9

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısı hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu aşının, 12-15 yaş grubunda bulunan kişilere yönelik testlerde yüzde 100 oranında koruma sağladığı belirlendi. Öte yandan, Pfizer-BioNTech aşısı uygulanan kişilerde kuvvetli antikor tepkilerinin oluştuğu ifade edildi. Bu sonuçlar sayesinde Pfizer-BioNTech aşısı için ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) kısa bir süre içerisinde acil kullanım onayı alınmasının önünün açıldığı kaydedildi.

“Gelecek sene okullar açılmadan önce…”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Pfizer CEO’su Albert Bourla, Pfizer-BioNTech aşılarının, bir sonraki eğitim-öğretim döneminden önce yapılmaya başlamasını temenni ettiğini dile getirdi. Söz konusu bulguların, Pfizer-BioNTech aşılarının 15 yaş ve altı insanlara yönelik ilk klinik sonuçları olduğu vurgulandı.

Hiç vaka tespit edilmedi

Klinik denemelerde 12-15 yaş grubunda bulunan 2 bin 260 kişinin yer aldığı ifade edildi. Koronavirüs aşısının uygulandığı kişilerde hiçbir şekilde vaka tespit edilmediği bildirildi. Plasebo alan kişilerin 18’inde ise koronavirüs tespit edildiği aktarıldı.

Türkiye’ye Pfizer-BioNTech aşıları geldi

Türkiye’ye şu ana kadar 2,8 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı teslim edildi. Söz konusu aşıların, Sağlık Bakanlığına ait olan depolara konulduğu öğrenildi. İlk olarak analiz çalışmalarının gerçekleştirileceği bildirildi. Nisan ayında Pfizer-BioNTech aşılarının 4,5 milyon doza ulaşacağı ifade edilirken, 30 milyon doz için de opsiyonlu bir şekilde anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Üretim kapasitelerinin artış göstermesiyle birlikte Pfizer-BioNTech aşılarının Türkiye’ye teslim edilmesine yönelik çalışmaların süreceği aktarıldı. Pfizer-BioNTech aşılarının, -80 derece altında saklandığı ifade edildi. Aşıların farklı şehirlere sevkiyatı sırasında sıcaklık kayıt cihazlarının ve özel kolilerin kullanılacağı belirtilirken, söz konusu aşıların kuru buzla dolu olan kolilerde oda sıcaklığında 5-15 gün boyunca muhafaza edilebileceği, -20 derece ise 14 gün boyunca muhafaza edilebileceği duyuruldu.