Prof. Bülent Ertuğrul: Tam kapanma gelmeli, Ramazan kötü geçebilir!

Günlük vaka sayısının 60 binlere dayandığını hatırlatan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, tespit edilemeyen vakalarla birlikte aslında bu sayının yaklaşık 100 bine ulaştığını tahmin ettiklerini söyledi. Ekonomik destekle beraber tam kapanmanın uygulanması gerektiğini aktaran Ertuğrul, aksi halde Ramazan sonrası Türkiye'yi kötü bir tablonun bekliyor olabileceğini belirtti.

tam_kapanma

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kademeli normalleşmeye geçilen 1 Mart’ın ardından vaka sayılarının her geçen gün arttığını belirten Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bu artışın süreceğini söyledi. Son zamanlarda yaşanan vaka artışlarının aslında gayet normal olduğuna değinen Ertuğrul, bunun nedeninin kademeli normalleşmeye geçilmesi olduğunu dile getirdi. İngiltere mutasyonunun ülkedeki hakim virüs haline dönüştüğünü ve bununla birlikte virüs yayılma hızlarının da arttığını kaydeden Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yoğun bakıma kaldırılan ve yaşamını yitiren hasta sayısının da arttığını vurguladı.

“Ekonomik destekle beraber tam kapanma gelmeli”

Bu vaka sayılarının önüne geçebilmek için tam kapanmaya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Ertuğrul, bu tam kapanmada ekonomik sıkıntı yaşayacak kişilerin mağduriyetlerinin de giderilesi gerektiğini söyledi. Bu tam kapanmanın süresinin de belli olması gerektiğine değinen Ertuğrul, bu kapanma sırasında çok fazla aşılama yapılması gerektiğini vurguladı. Özellikle risk grubunun ve virüsü daha fazla yayan yaş grubunun aşılanması gerektiğini söyleyen Ertuğrul, şayet gereken kısıtlamalar uygulanmazsa günlük vaka sayılarının 60 binleri aşabileceğini kaydetti.

“Vaka sayısı 100 binlere dayanabilir”

Belirti göstermeyen ve test yaptırmayan insanların toplumda rahatça gezdiğini kaydeden Ertuğrul, bu kişileri tespit edemediklerinden dolayı vaka sayılarının daha da artacağını öngördüklerini söyledi. Günlük vaka sayılarının 60 binlere dayandığını aktaran Ertuğrul, belirti göstermeyen kişilerle birlikte günlük vaka sayısının 100 binlere dayanacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

 

Bu gidişatın sürmesi halinde sağlık sisteminin gereğinden fazla zorlanmaya başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yoğun bakım doluluğunun yüzde 60’ı aştığını ve kritik seviyeye geldiğini dile getirdi. Aktif hasta sayısının 400 binlere yaklaştığını aktaran Ertuğrul, Ramazan ayı sonrasında Türkiye’yi çok kötü bir tablonun bekliyor olabileceğini söyledi.

“Aşı ayrımı yapmayın”

Belirti göstermeyen vakaların fazlalığı nedeniyle salgını kontrol edemediklerine değinen Ertuğrul, vaka sayıları arttıkça gençler ve çocukların virüsten daha fazla etkileneceklerini belirtti. Okula giden çocuklara haftalık testlerin yapılması gerektiğini söyleyen Ertuğrul, şu an günlük 220 bin olan test sayısının 500 bine çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Aşı ayrımı yapmadan hangi aşı gelirse onu yaptırmak gerektiğini aktaran Ertuğrul, aşıların yorgunluk ve ağrı gibi bazı yan etkilere neden olabileceğini ifade etti.