Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 10 günlük karantina süresi artırılmalı!

İngiliz mutasyonunun ülkedeki hakim virüs türüne dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsü bulaştırma süresinin 13-14 güne çıktığını kaydetti. Hastalığı geçiren kişilere şu an uygulanan karantina süresinin 10 gün olduğunu hatırlatan Ceyhan, bu sürenin artırılması gerektiğini savundu.

koronavirüste_karantina_süresi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi döneminde yaptığı uyarılarla tanınan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de hakim virüse dönüşen İngiltere mutasyonu nedeniyle virüsün bulaşıcılığını yüzde 50 oranında arttığını dile getirdi. İlk etapta İngiltere’nin mutasyonun daha ağır hastalığa neden olduğunu açıkladığını hatırlatan Ceyhan, daha sonra yapılan araştırmalarda bunun doğru olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Mutasyonlu virüsün yeni mutasyonlar da geçirmiş olabileceğini kaydeden Ceyhan, konunun araştırılması gerektiğini aktardı. Yoğun bakımlardan gelen bilgilere göre hastaların durumunun çok daha ağır olduğunu dile getiren Ceyhan, solunum cihazına bağlanma oranlarının da arttığını belirtti.

“Karantina süresi en az 14 güne çıkarılmalı”

Mutasyonlu virüsün hem daha hızlı bulaştığını hem de daha uzun süre hastalığa neden olduğunu kaydeden Ceyhan, bulaştırma sürelerinin 13-14 güne çıktığını söyledi. Türkiye’de karantina süresinin 10 güne düşürüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni veriler ışığında bu süreyi uzatmak gerektiğini dile getirdi. Hastalığı atlatanların 10 gün sonra yeniden işe döndüğünü kaydeden Ceyhan, buna rağmen virüsün 14 gün boyunca bulaştırılabildiğini belirtti. Bunun vaka sayılarının artmasının nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Ceyhan, karantina süresini değiştirmek gerektiğini dile getirdi.

“Sosyal mesafeye 2 metreye çıkarılmalı”

Mutasyonlu virüsün çok daha kolay bulaşabildiğini kaydeden Ceyhan, sosyal mesafenin 1 metreden 2 metreye çıkarılması gerektiğini ifade etti. Yakın zamanda hastanelerin yükünün çok daha fazla artacağını kaydeden Ceyhan, artan vakalar nedeniyle Türkiye’yi zor günlerin beklediğini bildirdi. Hastalığın belirtileri konusunda oldukça dikkatli olmak gerektiğini kaydeden Ceyhan, her burun tıkanıklığının koronavirüse ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirtti. Bu dönemlerde grip vakalarının azaldığını ve soğuk algınlığı vakalarının artış gösterdiğini belirten Ceyhan, bunun burun akıntısı olan herkesin koronavirüsü kaptığı anlamına gelmediğini kaydetti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son zamanlarda koronavirüsün diş ve saç kaybı gibi bazı belirtiler gösterdiğini vurguladı.