Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aşının tek dozunu yaptıranlar…

Koronavirüs sürecindeki açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs aşısının tek dozunu yaptıran vatandaşların hiç aşı yaptırmamış gibi önlemlere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

mehmet_ceyhan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’ye son olarak 2,8 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı getirildi. Söz konusu aşının tek dozunun yüksek oranda koruma sağladığı ve koronavirüsle enfekte olma ihtimalini 4 kat azalttığı iddia edildi. Fakat yine de Pfizer-BioNTech aşısının Türkiye’de iki doz halinde yapılacağı bildirildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, iki doz halinde uygulanması gereken bir aşının yalnızca tek doz halinde uygulanmasının koronavirüse “Silahla saldırıya geçeceğim, sen de hazırlıklı ol.” denmesi gibi olduğunu dile getirdi.

“Tek dozda virüs ölmüyor”

Prof. Dr. Ceyhan, tek doz halinde uygulanan aşıyla koronavirüsün ölmediğini, sadece koronavirüsle tanıştırıldığını söyledi. Koronavirüsün mutasyon mekanizmasının böyle çalıştığına dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüsün kendisini korumak isterken mutasyon geçirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüsü yok etmeyecek kadar bağışıklık oluşturulması durumunda koronavirüsün mutasyon geçirerek daha büyük bir direnç göstermeye başladığını dile getirdi. Koronavirüs aşısının tek dozunu yaptıran vatandaşların kendilerini hiç aşı yaptırmamış gibi düşünmeleri gerektiğini aktaran Prof. Dr. Ceyhan, söz konusu vatandaşların bu nedenle önlemlere dikkat etmelerinin şart olduğunu söyledi.

“Birinci dozu yaptıran bir yakınım hayatını kaybetti”

Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüs aşısının birinci dozunu yaptıran iki yakınının da koronavirüsle enfekte olduğunu belirterek, söz konusu yakınlarından birinin hayatını kaybettiğini, diğerinin de yoğun bakım servisinde tedavi altında olduğunu dile getirdi. Tek doz aşının asla koruma sağlamadığını kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, aynı zamanda topluma da büyük oranda zarar verdiğini aktardı. Prof. Dr. Ceyhan, sahip olunan 3 milyon doz aşının 1,5 milyon vatandaşa uygulanması gerektiğini ifade ederek, aşılama programının hızlı bir şekilde tamamlanmasının şart olduğunu belirtti.

“Yüzde 60 oranında bağışıklık gerekli”

Aşılama programında belli bir seviyeye gelinmesiyle toplumun korunmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, yüzde 60 oranında bağışıklık yaratmanın hedeflendiğini aktardı. Prof. Dr. Ceyhan, yetişkinlerin büyük bir bölümüne koronavirüs aşısının uygulanması gerektiğini ifade ederek, söz konusu aşılamayla koronavirüsün kontrol altında tutulabilmesi için öncelikle hedefe ulaşılması gerektiğini ifade etti. 25 milyon insanın aşılanması durumunda yaz aylarının rahat geçirileceğine dair düşüncenin çok yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, bu şekilde dolaylı olarak vatandaşların yaz aylarında tedbirlere dikkat etmemelerinin istendiğini söyledi.

“Esnekliğe neden olmasın”

Prof. Dr. Ceyhan, yaz aylarında 50-60 milyon doz aşıya sahip olunması durumunda 20-25 milyon vatandaşa aşı uygulanabileceğini belirterek, bu durumun önlemlerde esnekliğe neden olmaması gerektiğini ifade etti. Çocuklara henüz aşı uygulanmadığını aktaran Prof. Dr. Ceyhan, nüfusun yüzde 20’sinin bu şekilde devre dışı bırakıldığını aktardı. Prof. Dr. Ceyhan, yüzde 60 oranında aşılama yapılmadığı sürece rahatlamanın doğru olmayacağını dile getirdi.