Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

16 Kasım 2020 Pazartesi 09:46:23

Prof. Dr. Saltık: Acil 14 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Gerek, Yoksa Hasta Seçmek Zorunda Kalırız!

Uzmanlar, hükümetin acil olarak en az 14 günlük tam kapanma – sokağa çıkma yasağı – uygulamaması durumunda sağlık sisteminin tamamen çökeceği uyarısında bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, hükümeti ve Sağlık Bakanlığı’nı uyardı. Hükümetin acil olarak coronavirüs salgınında Nisan ayında görülen tepe seviyeden daha yüksek seviyelerin bu dönemde görülmesinden dolayı en az 14 günlük acil sokağa çıkma yasağı getirmesi gerektiğini belirten Saltık, “eğer ki 14 günlük tam kapanma gerçekleşmezse böylesi bir ortamda coronavirüs nedeniyle hastanelerde çok acı ama hasta seçmek zorunda kalacağımız bir dönem yaşanacaktır” dedi.

Denizli ve diğer birçok ilde yetkililer hastanelerin dolmak üzere olduğunu ve yoğun bakım yataklarının dolduğunu belirtirken, ülkenin dört bir yanında her gün yeni servislerin açıldığı ve sağlık çalışanlarının yorulduğuna dair haberler gelmeye devam ediyor.

Saltık, “Sahadan gözlemlerimiz, meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre ‘Yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor. Sağlık Bakanı 14 gün kapatma çağrısının yanlış olduğunu düşünüyorsa bilimsel gerçeklerle bunu da açıklamalı. İstanbul’dan başlayarak epidemiyolojik verilerle uyumlu biçimde 14 günlük kapatma yapılmalı” dedi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı