Prof. Müftüoğlu: Hafta sonu yasakları geri gelmeli!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kademeli normalleşmenin başlamasıyla tablonun kötüleştiğini kaydetti. Müftüoğlu, hafta sonu sokağa çıkma yasağını geri gelmesi gerektiğini vurguladı.

hafta_sonu_yasakları_geri_mi_gelecek

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük koronavirüs vakalarının 35 binlere dayandığı geçen yılın Kasım ayının ortalarında Bilim Kurulu kapanma kararı aldı, kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları aylar boyunca devam etti, 1 Mart’ta başlayan kademeli normalleşmeyle sona erdi. Sadece kırmızı kategoride bulunan 17 kentte pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Son 3 haftada günlük vaka sayılarının sürekli arttığını kaydeden Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, günlük vaka sayısının 30 binlere dayandığını belirterek uyarılarını sıraladı.

“Çok daha can yakıcı kısıtlamalar gelebilir”

Hürriyet gazetesinde “Hafta sonu kapanalım mı?” başlıklı yazısını yayımlayan Müftüoğlu, gördükleri tablonun bunu zorunlu kıldığını hafta sonu yasaklarının geri gelmesi gerektiğini aktardı. Vakaların artışa geçtiği bu günlerde kapanma gelmezse ilerleyen dönemlerde çok daha kötü durumlarla karşılaşabileceklerini belirten Müftüoğlu, “çok daha can yakıcı kısıtlamaların” kapıda olduğunu kaydetti. Kademeli normalleşme uygulamasına bu kritik aylarda geçmenin doğru bir karar olmadığını kaydeden Müftüoğlu, 40 yıllık meslek hayatındaki tecrübelerinin kendisini bu düşünceye sevk ettiğini belirtti.

“Bir çeşit tsunami dönemine girdik”

Eski kısıtlamaların geri gelmesini kendisi gibi birçok uzmanın da savunduğunu hatırlatan Müftüoğlu, günlük vaka sayılarındaki korkunç artışı görmek için uzman olmaya da gerek olmadığını vurguladı. Kademeli normalleşme uygulamasının “güven vermediğini” belirten Müftüoğlu, keyif kaçırmak istemediğini ancak durumun ortada olduğunu ifade etti. Vaka sayılarının 30 binlere dayandığını kaydeden Müftüoğlu, bu yazısının bir eleştiri değil tavsiye olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Salgında bir çeşit tsunami dönemine girdiklerini aktaran Müftüoğlu, hafta sonu tam kapanmanın kesinlikle geri gelmesi gerektiğini vurguladı.