Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

18 Kasım 2020 Çarşamba 21:44:48

Sağlık Bakanı Koca Açıkladı: Türkiye’ye Sadece 500 Bin Kişiye Yetecek Aşı Verilebilecek!

Türkiye 2021 yılında nüfusun %55’inden fazlasını aşılayamayacak!

Pfizer’in Aralık’ta FDA’dan onay alması beklenen coronavirüs aşısının Türkiye’ye ne kadar verileceği soru işareti olmuştu. Bakan Koca, bugün açıklamalarında Pfizer’in %95 oranında etkili coronavirüs aşısından Türkiye’ye sadece 1 milyon doz yani 500 bin kişilik aşı verebileceğini, ancak 2021 yılı sonuna kadar rakamın 25 milyon doz (12.5 milyon insana yetecek kadar) aşı gelmesinin mümkün olması için çalışmaları olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği 300 milyon doz, ABD ise 100 milyon dozun üzerinde aşıya kısa süre içerisinde ulaşacak iken Türkiye’nin ön sipariş vermediği aşıdan 2021 yılında yeterli miktarda alıp alamayacağı merak konusu olmuştu.

Bakan Koca açıklamasında “Türkiye’nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı. Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var” dedi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı