Salgınla ilgili sevindiren açıklama!

Ramazan ayında sosyal hayatın akışının ağırlaşması sebebiyle vakalarda ciddi düşüş beklendiği bildirildi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinde Türkiye şimdiye kadarki en fazla vaka oranlarına ulaşmaya başladı. Rakamlarda zirveler görülürken, ağır hasta ve hasta sayılarının da aynı yönde yükselmesi “Türkiye mutasyonu” tartışmalarını alevlendirdi. Sağlık Bakanlığı ve araştırmacılar daha çok nezle belirtileri gösteren vakaları mercek altına aldı. Sahadan yansıyan verilerde hastanelere yapılan başvuranların yüksek bölümünün “hapşırık ve burun akıntısı” gibi hafif dereceli semptomlar ile geldiği fakat salgın servislerindeki testlerde bu hastaların test sonucunun pozitif çıktığı belirlendi.

Klinik belirtilerdeki ağır seyir nedeniyle birçok vatandaşın test yaptırmadığı kaydedildi. Türkiye’de 2020 Kasım-Aralık aylarına oranla mevcut vaka sayılarının daha hızlı arttığı, ağır hasta ve hasta sayılarının ise aynı hıza sahip olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Virüs etkisini yitiriyor mu?” sorusunun akıllara geldiğini, birkaç hafta boyunca ağır hasta ve hasta sayısının bu seviyede kalması durumunda, artış trendinin de hızlanmaması hâlinde belki de pandeminin gücünü ve etkisinin azaldığını söylemenin mümkün olduğunu ifade etti.

Yapılan inceleme ve araştırmalarda vaka yükselişlerinin en az 10 gün sürebileceği, hatta son 24 saatlik verilerde 60-70 bin seviyelerinin olabileceği, Ramazan ayının ilk haftasından itibaren de yükseliş eğrisinin yavaşça plato çizeceğini, oruç nedeniyle hareketliliğin azalmasından mütevellit vakaların iniş trendini göreceği görüşü hâkim.

Ağır hasta sayısında artış yok!

Hızlı yükselişin en önemli nedeninin mutant virüsler olduğu belirtilirken, şu an bir vatandaşın dört vatandaşa Covid-19 bulaştırdığı ve bilhassa hane içinde yayılımın çok fazla olduğu kaydedildi. Vaka sayısına bakıldığında 350.000’i aştığı, test sonuçlarının pozitif olma oranının %20’lere dayandığı, pozitiflik ve vaka oranı yükselmesine karşın aktif hasta kategorisi altındaki ağır hasta oranının ise binde 60 seviyelerinde kaldığı görüldü.