Şehirler arası seyahat yasağı gelebilir mi?

seyahat_yasağı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Mart’ta başlayan kademeli normalleşme dönemiyle birlikte vaka sayıları da her geçen hafta artmaya başladı. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak Kabine toplantısı sonrası şehirler arası seyahat yasağı ve tam kapanma gibi birçok olasılığın gündeme gelebileceği aktarıldı. Alınması gündemde olan tedbirlere ilişkin konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, birçok farklı kısıtlamanın getirilebileceğini kaydetti. Vaka sayısının fazla olduğu illerde yeni kısıtlamaların alınabileceğini aktaran İlhan, iller arasındaki giriş-çıkışların özellikle yasaklanabileceğini söyledi. Şehirler arası seyahat kısıtlamasının uygulanması çok zor olan bir tedbir olduğuna vurgu yapan İlhan, HES kodu olsun veya olmasın insanların il dışına seyahat edebileceğini belirtti.

“İller arasındaki seyahat kısıtlamasını engellemek zor”

Şehirler arası seyahat kısıtlaması yerine vakaların fazla olduğu illerde, kent merkezleri ile ilçelerin arasına gidiş-geliş yasağı konulabileceğini söyleyen İlhan, bu yönde yerel yönetimlerin de çeşitli kararlar alabileceğini aktardı. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, iller içindeki seyahat yasağı kararlarını il hıfzıssıhha kurullarının da alınabileceğini söyledi. Pandemi tedbirlerine uyulması durumunda vakaların bir hafta içinde yeniden düşebileceğini kaydeden İlhan, yerinde karar döneminin ilk ayının geride kalmak üzere olduğunu belirtti.

“Aşıların hepsi iyi korkmayın”

Aşılamadan dolayı bazı kişilerin rehavete kapılarak sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uymadığını kaydeden İlhan, bunun büyük bir hata olduğunu söyledi. Türkiye’de 15 milyon dozun üzerinde koronavirüs aşısının uygulandığını vurgulayan İlhan, yaklaşık 8 milyon vatandaşın ikinci doz aşılarını yaptırdığını belirtti. Önceki yılın sonbahar aylarına göre hastane doluluk oranlarının şimdi çok daha düşük olduğuna işaret eden İlhan, herkesin kurallara eskisi gibi uyması durumunda sürecin çok daha iyi idare edilebileceğini aktardı. Piyasadaki bütün aşıların iyi olduğuna vurgu yapan İlhan, önlerine gelen hangi aşı olursa olsun vatandaşların bundan kaçmaması gerektiğini kaydetti.