Sigara bırakma tedavisi görenler ücretsiz ilaç alabilecek!

Türkiye'de sigarayı bırakmak için tedavi gören kişilerin ücretsiz olarak ilaçlardan faydalanabilecekleri öğrenildi.

sigara_tedavisi1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de sigara ile mücadelede kapsamında önemli bir gelişme yaşandı.

Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kararda, sigarayı bırakmak için tedavi gören kişilerin ücretsiz olarak ilaçlardan faydalanabilecekleri ifade edildi.

Sosyal güvence şartı yok

Sağlık Bakanlığı tarafından tedarik edildikten sonra 1’inci, 2’nci ve 3’üncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına gönderilecek olan Vareniklin ve Bupropion HCI içeriğine sahip ilaçlar ve Nikotin Replasman Preparatları, sigarayı bırakma tedavisi gören vatandaşlar için ücretsiz olacak. Vatandaşların bu ilaçlardan faydalanabilmeleri için herhangi bir sosyal güvence şartı aranmayacak.

Sayıları 500 bini aşmamak koşuluyla söz konusu ilaçlardan ücretsiz yararlanacak olan vatandaşlar için bu karar oldukça önemli.

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur?

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra: Nabız ve kan basıncı normal düzeye döner. Ayak ve el dolaşımında düzelme görülür.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra: Kan oksijen seviyesi normalleşir. Kalp krizi geçirme ihtimali ise azalır.

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra: İnsan vücudu karbon monoksitten temizlenir.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra: Kanda bulunan nikotin seviyesi azalır. Koku ve tat duyusunda artış görülür. Peptik ülsere sahip olan hastalar, tedaviye artık daha fazla yanıt vermeye başlar.

Sigarayı bıraktıktan 72 saat sonra: Hava yolları gevşer. Böylece daha rahat nefes alıp verilir. Solunum yollarının işlevselliği artar. Böylece sekresyon miktarında artış görülür. Hava yolları kendisini arındırmaya başlar. Enerji seviyesinde artış yaşanır.

Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta sonra: Bütün vücutta dolaşımın düzeldiği fark edilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalinde azalma olur. İnsanlar yürürken artık daha az tıkanmaya ve yorulmaya başlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra 3-9 ay sonra: Öksürük ve sık sık nefes alıp verme gibi sorunlar çözülür. Akciğerin işlevlerinde ise yüzde 5-10 oranında bir artış yaşanır.

Sigarayı bıraktıktan 12 ay sonra: Koroner kalp hastalığı ihtimali neredeyse yarıya düşer.

Sigarayı bıraktıktan 12-36 ay sonra: Mesane kanseri ihtimali yüzde 50 oranında düşer.

Sigarayı bıraktıktan 5 sene sonra: Kalp krizi riski yarı yarıya azalır. Ağız boşluğu ve yemek borusu kanseri ihtimali de yarıya düşer.

Sigarayı bıraktıktan 10-15 sene sonra: Kalp krizi geçirme riski, hiç sigara tüketmeyen kişilerle aynı düzeye iner. Akciğer kanseri riski ise sigara tüketenlere göre yüzde 50 oranında düşer.