Sivilce Nedir? Akne Ve Sivilceler Nasıl Geçer?

sivilce

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yaşlarda çıkması son derece normal bir süreçtir. Ancak bireylerin ergen olması, bu çağlarda fiziklerine önem veriyor olmaları ortaya psikolojik rahatsızlıklarda çıkarabilir. Bu nedenle dönemi rahat atlatabilmeleri için bir hekim desteği almaları şarttır. Bu sayede süreci daha az ve iz oluşturmadan atlatırlar.

Bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise fazla el sürülmemesi gerektiğidir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin bilinçli olmaları ve çocuklarını uyarmaları gerekir. Aksi halde geçmeyen izlerin oluşumuna neden olmaktadır.

Ergenlik dönemini atlattığı halde sivilceleri çıkan insanlarda vardır. Bunun sebebi başka bir hastalık olabileceği gibi yine hormonsal bir durumda söz konusu olabilir. Burada da vakit kaybetmeden bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

Sivilceler Neden Oluşur?

Ergenlik dönemlerinde bu daha çok hormonların gelişmesi ve büyümesiyle ilgilidir. Ergenlik dönemi geçtikten sonra sivilcelerde kaybolmaya başlar. Ergenlik harici çıkan sivilcelerin başlıca nedenleri;

  • Yeterli gelişemeyen hormon
  • Cips gibi baharatlı yiyecekleri çok tüketmek
  • Hazır gıdalı ürünler
  • Margarinin fazla tüketilmesi
  • Fastfood beslenme, kızartmalar vb.

Sivilcenin Tedavisi Ve Tanısı

Sivilce tedavilerinde ergenlik dönemleri için daha çok sivilcenin azaltılması ve iz kalmaması için bazı kremler uygulanır. Yaşı ilerlemiş kişilerde hala sivilce görülüyor ise öncelikle kan alınır ve yağ oranına bakılır. Kan sonucuna göre tedavi süreci başlar.

Kurutucu ilaçlarla birlikte yine krem kullanılması uygulanır. Eğer kişide sivilceler geçmiş ancak derin izler mevcut ise dermapen denilen işlem yapılır. Acılı ve kanamalı bir süreç olsa d sonucu şaşırtıcı şekilde güzeldir.

Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sivilceler ve akneler için ilk başvuru cildiye poliklinikleridir. Burada gerekli tedavi süreci başlar. Ancak daha derin izler, geçmeyen tırnak izleri var ise yine hekim tavsiyesi ile bir dermatolog’ a gidilir. Burada dermapen gibi tedavi şekilleri uygulanabilir.