Sprey aşının kullanımı ne zaman başlayacak?

Türkiye'de koronavirüse karşı geliştirilen ve burundan sprey olarak uygulanan aşının kullanımına sonbahar aylarında başlanabileceği ifade ediliyor.

intranazal_aşı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de koronavirüse karşı sprey aşı geliştirildi. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, söz konusu aşıya yönelik Faz-2 çalışmalarının oldukça kritik olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Savaşçı, sprey aşının hangi gruplara yapılacağının, kaç doz halinde yapılacağının ve hangi yan etkilere sahip olacağının söz konusu çalışmalarda belli olacağını söyledi.

“Virüs ağız ve burundan giriyor”

Damlacık yoluyla bulaşan koronavirüsün insan vücuduna en fazla ağız ve burundan girdiğini aktaran Doç. Dr. Savaşçı, burada da bağışıklık hücrelerinin bulunduğunu ifade etti. Doç. Dr. Savaşçı, aşının burundan sprey olarak uygulanması durumunda orada yer alan hücrelerin aktifleşeceğini belirterek, böylece savunma sistemine yönelik uyarıcı etkinin artacağını kaydetti.

“Daha fazla koruma sağlayacak”

Burundan sprey olarak uygulanan aşının koronavirüsün giriş yollarını kapatması nedeniyle daha fazla koruma sağlayacağını aktaran Doç. Dr. Savaşçı, böylece kısa bir zaman içerisinde daha iyi bir sonuca ulaşılacağını dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye’nin oldukça kritik bir girişimde bulunduğuna dikkat çekerek, bağışıklık hücrelerinin daha fazla uyarılması durumunda antikor oranının da artacağını söyledi.

“Yan etkileri az olacak”

Böylece bulaş hızının düşeceğini ve aşının daha fazla koruma sağlayacağını kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, söz konusu aşının kolay bir şekilde uygulanabildiğini dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, burundan sprey olarak uygulanan aşının yan etkilerinin de az olacağını ifade etti. Türkiye’nin intranazal aşıyla büyük bir başarıya imza atacağını kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, bu aşının uygulandığı kişilerin de diğer kişiler gibi koronavirüsle enfekte olabileceğini söyledi.

“Koronavirüsü alma olasılığı azalacak”

Doç. Dr. Savaşçı, intranazal aşının yüzde 100 etkili olması, antikorların yüksek seviyelere ulaşması ve toplumdaki bulaşın önüne geçilmesi durumunda insanların koronavirüsü alma olasılıklarının azalacağını, yani aşının etki oranının çok fazla olabileceğini kaydetti.

“Sonbahar aylarında uygulanabilir”

Faz-1 çalışmalarının sona ermesinden üç ay sonra Faz-2 çalışmalarının başlayacağını ifade eden Doç. Dr. Savaşçı, yani intranazal aşının en erken sonbahar aylarında kullanımına başlanabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, burundan sprey olarak uygulanan aşının hangi insanlara yapılacağının ve hangi yan etkilere sahip olacağının Faz-2 çalışmalarında belli olacağına dikkat çekerek, bu nedenle söz konusu çalışmaların oldukça kritik olduğunu belirtti. Doç. Dr. Savaşçı, aşının ne kadar etkili olduğunun ve kaç doz halinde yapılacağının da Faz-2 çalışmalarında belli olacağını ekledi.