Sağlık

Tüm Hastalıkların Şifası IHLAMUR!

Latince ismi Tilia olarak  bilinen Ihlamur, tüm hastalara şifa, neredeyse tüm hastalıkların düşmanıdır.

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde bol bol ıhlamur içilmesi gerektiğini savunan bilim adamları hemen hemen her türlü hastalıktan kurtulmanın sebebini Ihlamura bağladılar. Ihlamur ağacının şifasından bahsetmeden önce Kısaca ıhlamur hakkında bilgi verelim..

Ihlamur ağacı genellikle sıcak bölgelerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Ilıman iklimi ve yarı tropikal iklimi seven Ihlamur ağaçları yüksek olmalarıyla birlikte etrafa mis gibi koku yaymakla meşhurdur.  Ihlamur ağacının bir kaç farklı türü de mevcuttur. Bunlardan bir kaç tanesi küçük yapraklı ıhlamur ağacı, büyük yapraklı ıhlamur ağacı, Gümişi Ihlamur ağacı vb. gibi ağaçlardır.

Ihlamur nasıl demlenir ?

Çaydanlığa bir tutam ıhlamur yaprağı koyulur ve üzerine sıcak su dökülür. Demlemeye bırakılır. İçine  Limon  ve bal ilave edilirse tadı hem daha güzel olur hem de limonda bulunan VitC den dolayı hasta olan bireylerin iyileşme süreleri kısalır. Ihlamur çayını günden birden fazla tüketebilirsiniz ve hiç bir zararı yoktur. Genelde hamilelik zamanı doktorların hasta olan gebelerine karşı önerdiği tek çay ıhlamurdur. Ihlamur çayının gebelere karşı hiç bir zararı yoktur. 6aydan sonra bebeklerin kahvaltısında da verilen ıhlamur çayı bebeklerin hastalıklara karşı bağışıklığının direnç kazanmasına da neden olmaktadır. 1 yaşına kadar bebeklere bal verilmesi önerilmediği için bebeklere verile ıhlamur çayının içine bal KONULMAZ. VitC deposu olan Limonun bebekler üzerinde gaza sebebiyet vereceğinden dolayı limon verilmesi de önerilmez. Sabah kahvaltılarında ve gün içinde bebeklerin hasta olduğu zamanlarda ya da hastalıktan korunma amacı verilen ıhlamurun faydaları yazmak ile bitmiyor. Yararı yazmakla bitmeyen Ihlamurun fiyatına gelecek olur isek; Her derde şifa olan ıhlamurun fiyatı cep yakıyor desek yeridir. 50 gramına %150 zam uygulanan ıhlamuru neredeyse almak bir hayal olmaya çok yakın. Fiyat atışından dolayı marketlerde çok fazla bulunmamaya başlayan ıhlamurun fiyatı ne zaman düşecek? Her derde deva Ihlamur fakirin kapısından ne zaman girecek?

Ihlamur nasıl toplanır?

Ihlamur genellikle ağaç, ağaççık, çalı formlarında bulunabilir. Haziran ve temmuz aylarında toplanan ıhlamur yaprakları tüylüdür. Ihlamur ağacı genellikle Antalya çevresinde, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilebilir. Ihlamur ağaçlarının ekilmesi ve bakımı da bir o kadar kolaydır. Ihlamur ağaçları genellikle tohumdan yetiştirilen yaprağı ve gövdesi oldukça değerli bir ağaç türüdür. Ihlamur yaprağının balgam söktürücü, sindirim sistemine yardımcı, idrar söktürücü gibi hastalıkların yegane çarelerinden bir tanesidir. Ihlamur ağacının yaprağının hastalıklara şifa olduğu gibi odunsu gövdesi ise oyuncak yapımı, mobilya yapımı, gitar, kibrit ve her ağacın olduğu gibi kağıt sanayiinde vb. gibi hem çocuklar için hem de büyükler için altın değerindedir. Ihlamur ağacından yapraklarını toplamak ve kurutmak çok basit bir yöntemdir. Fakat toplanan ıhlamur yapraklarını küflendirmemek de bu işin en önemli öncelikleri arasındadır ki küflenen ıhlamur yaprakları ne yazık ki kullanılamaz. Küflenen Ihlamur yaprakları ne yazık ki şifa olmaktan ziyade daha çok hastalık yapıcı özelliktedir. Ihlamuru satın alırken paketli olarak satın alınması önerilir. Paketli olarak satın almak istemeyen bireyler için ise ıhlamurun hem tanıdık olan aktardan alınması önerilir hem de ıhlamur satın alınırken küf vs. başka bir koku var mı yok mu diye anlayabilmesi için koklaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir