Uğur Şahin: Artık gecikme olmayacak, aşıları stoklamayın!

Koronavirüs aşılarını stoklayan ülkeleri uyaran BioNtech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, bundan sonra aşı konusunda sevkiyatların gecikmeyeceğini kaydetti. Şahin, "Elinizde alı varsa bekletmeyin, hemen yapın" dedi.

uğur_şahin_aşıları_stoklamayın

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’li Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısını geliştiren ilk firma olan BioNtech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, eşi Prof. Dr. Özlem Türeci’yle birlikte Alman televizyonu RTL’ye konuştu. Avrupa’da endişe verici bir vaka artışıyla karşı karşıya olduklarını kaydeden Şahin, bunu önlemek için aşılanmanın en kesin yol olduğunu belirtti. Aşıların stok yapılmamasını ve hemen uygulanması gerektiğini bildiren Şahin, bundan sonra tedarikte sıkıntıların yaşanmayacağını vurguladı. Salgına karşı aşılama uygulamalarının hızlanması gerektiğini aktaran Şahin, “Elinizde aşı varsa yapın, bekletmeyin” dedi.

“Belki yaz sonunda normalleşme olabilir”

Almanya’da vaka sayılarının maalesef çok yüksek olduğuna değinen Şahin, bundan sonraki 3-4 aylık süreçte uygulanacak tedbirlerin oldukça önemli olduğunu kaydetti. Vaka sayısını düşürmek zorunda olduklarına vurgu yapan Şahin, yaz ayları yaklaşırken yükselecek sıcaklıkların bunu sağlayabileceğini aktardı. Sıcaklıkların vaka sayılarını düşürmemesi halinde çok daha sert önlemler almak zorunda kalacaklarını ifade eden Şahin, “Uzun sürecek kapanmalarla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu. Aşıların dağıtımının ve uygulanmasının planlandığı gibi gitmesi durumunda sonbaharın başlarında yeniden normale dönülebileceğini söyleyen Şahin, böylece gelecek kış mevsiminde kapanmaların önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Avrupa’da salgında son durum!

Avrupa genelinde vaka sayıları ve hastanelerdeki durum da göz önünde bulundurularak çeşitli tedbirler alınıyor. Fransa’da artan vaka sayıları nedeniyle sokağa çıkma yasakları getirildi, ada ülkesi İngiltere’de ise kısıtlamalar esnetildi. Fransa’da eğitime 3 hafta süreyle ara verildiği ifade edildi. Bu kararı almaya mecbur olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Macron, aksi takdirde kontrolün ellerinden tamamen çıkabileceğini söyledi. Aşılamayı hızlandırmak için Avrupalı devletlerin Rusya Devlet Başkanı Putin ile aşı anlaşmaları yapmaya çalıştığı kaydedildi. Bu yıl tahmini 9.8 milyar Euro ciro elde edecek BioNtech’in ülkenin en büyük üçüncü ilaç şirketi olabileceği belirtildi.