Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

30 Aralık 2020 Çarşamba 14:09:03

Uğur Şahin’den korkutan koronavirüs açıklaması! 10 yıl gündemden düşmeyecek!

ABD’li Pfizer ile birlikte ortak koronavirüs aşısı üreten Alman BioNtech firmasının kurucularından olan Türk bilim insanı Uğur Şahin, virüse dair korkutucu bir açıklama yaptı. Şahin, virüsün en az 10 yıl daha gündemden düşmeyeceğini söyledi.

Salgının başladığı günlerden bu yana yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin can vermesine neden olan koronavirüs salgını tün dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Salgını engelleyecek birçok aşı üretilse de bu aşıların nüfusun geniş kesimine uygulanmasının en az 1 yıl alacağı tahmin ediliyor. Aşılanma oranının yüzde 70’leri aşması halinde bunun bir sürü bağışıklığına yol açacağı ve salgının sonunu getireceği bildiriliyor.

Alman BioNtech firmasının kurucularından olan bilim insanı Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci koronavirüsle mücadelede en ön cephede savaştı. ABD’li Pfizer ile BioNtech’in ortak çalışması sonucu yüzde 90’ın üzerinde etkinliğe sahip olan koronavirüs aşısı üretildi. Aşıyı üreten ekipte yer alan bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’den korkutan bir açıklama geldi.

“Yeni normale alışalım”

Artık bundan sonra insanlığın “yeni normale” alışması gerektiğini aktaran Uğur Şahin, koronavirüsün etkilerinin 10 yıl boyunca etkinliğini sürdüreceğini kaydetti. Şahin, koronavirüs salgının neden olduğu etkiler sebebiyle insanlığın en az 10 yıl boyunca tetikte kalacağını söyledi. İlk olarak Eylül ayının sonunda İngiltere’de tespit edilen “B117” adlı mutasyonun 18 ülkeye yayıldığı kaydediliyor. Mutasyon sonrası salgının bulaşma hızının yüzde 70 arttığı belirtildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı