Ürküten açıklama: Üçüncü dalganın üst sınırı…

Sağlık Bakanlığının vaka sayılarında yayımladığı risk haritasındaki artışı değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr.

Ürküten açıklama: Üçüncü dalganın üst sınırı…
Sağlık Bakanlığının vaka sayılarında yayımladığı risk haritasındaki artışı değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, salgının en önemli yayılım yolunun damlacıklarla olduğuna dikkat çekerek, insanlar arasında Covid-19'un damlacıklar vasıtasıyla bulaştığını, damlacıkların yayılımı için de hareketliliğin olması gerektiğini belirtti.

Şu anda Türkiye'nin bütün şehirlerinde insan hareketliliğinin en üst düzeye çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bilhassa kısıtlamaların gevşetilmesi, kimi yerlerde de tamamen kalkması sebebiyle insan hareketliliğinin yüksek seviyeye ulaştığını, bu hareketliliklere bağlı olarak da Covid-19'un yayılımının hızlandığını ifade etti.Sağlık Bakanlığının en son açıkladığı veriler incelendiğinde Samsun'un 100 binde 500'ün, İstanbul'un 100 binde 250'nin üzerine çıktığını hatırlatan ve risk haritasında kırmızıya dönen şehirlerin sayısının çok ciddi düzeyde yükseldiğini vurgulayan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, şu anda salgının artık üçüncü dalgasının üst sınırına doğru gidildiğinin görüldüğü uyarısında bulundu.Vaka sayılarını azaltabilmek için ciddi kısıtlamaların uygulanması hatta kapanmalara dahi gidilmesi gerekebileceğini belirten Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, şehirler arasındaki geçişlerin hatta ülekey giriş çıkışların sınırlandırılmasının artık değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER