Vaka rekortmeni Samsun’dan kısıtlama kararı!

Sağlık Bakanlığınca son hafta açıklanan verilere göre 100 binde 678,72 oranla en yüksek Covid-19 vakası olan Samsun'da mevcut kısıtlamalara ek olarak yeni kısıtlamaların uygulanması kararına varıldı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı tarafından son hafta açıklanan verilere göre 100 binde 678,72 oran ile Türkiye’nin en yüksek Covid-19 vakasına sahip olan kenti Samsun’da bir takım önlemler alındı. Samsun Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Samsun Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında toplanan Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, %50 kapasite sınırlamasıyla saat 07.00 ile saat 19.00 arasında -HES kodu sorgulaması yapmaları şartıyla- faaliyette bulunan tatlıcı, restoran, lokanta, pastane, kafeterya ile çay bahçesi, kıraathane ve dernek lokali gibi işletmelerde aynı masada en çok 2 kişinin oturmasına müsaade edilecek.

Restoranlara düzenleme

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 29/03/2021 tarihli genelge doğrultusunda, kırmızı kodlu “çok yüksek risk” kategorisinde yer alan Samsun’da içme-yeme işletmelerinin, saat 19.00 ile saat 21.00 arasında gel-al ya da paket servisi, saat 21.00 ve saat 00.00 arasında yalnızca paket servisi, sokağa çıkma kısıtlamasının tam gün uygulandığı cumartesi-pazar günleri de saat 10.00 ile saat 20.00 arasında yalnızca paket servisi olarak hizmet verecek.

Kurslar için tedbirler

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi servislerinde yatan hastaların rehabilitasyon ve tedavilerini desteklemek için farklı alanlarda eğitim sağlanan ve pandemi sürecinde faaliyetleri durdurulan halk eğitim kurslarında (kuaförlük, resim-iş, el sanatları, müzik ve beden eğitimi gibi) hijyen, fiziksel mesafe ve maske kurallarına uyulması, gerekli tedbirlerin alınması koşuluyla yapılabilecek.

Sinemaların açılış tarihlerine erteleme

Özel motorlu araç sürücü kurslarının pratik eğitimleri dışındaki teorik eğitimlerinin şehir genelinde vaka yoğunluğu dikkate alınarak uzaktan eğitim yolu ile yapılacak. Şehirde, 1 Nisan 2021 tarihine kadar faaliyetlerine ara verilmesi kararlaştırılan sinema salonu işletmelerinin faaliyetlerinin durdurulması kararında ise 12 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelemeye gidildi.

Nargilelere kısıtlamaya devam

Samsun genelinde faaliyette bulunan nargile salonu işletmelerinde ve nargile satışının yapıldığı işletmelerde; Covid-19 pandemisinin damlacık yolu ile bulaşıyor olması sebebiyle il pandemi kurulunun daha önce verdiği kararla nargile satışı kısıtlanmasına devam edilecek.