Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

21 Kasım 2020 Cumartesi 11:29:55

Yaşlanmayı durduracak araştırma yapıldı! Sonuçlar hayret verici!

İsrailli bilim uzmanları, yaptıkları bir deney sonucu yaşlanmanın temel sebeplerinden olan telomer kısalmasına çare buldu. Araştırma sonucunda telomerlerin yüzde 20 oranında uzaması, yaşlanmanın durdurulabileceğini gösterdi.

İnsanlar belki de binlerce yıldır ölümsüzlüğün sırrını arıyor, çare olabilecek her şeyi deniyor. Hayatın tatlığına doyamayan insanoğlu, mutluluğu hiç bitmeyecek bir hayat düşüncesinde arıyor. Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma bu isteğin ilacı olabilir.

Yaşlanmanın sebepleri neler?

İsrail’de araştırma yürüten bir grup bilim insanı, 64 yaşından büyük 35 kişi üzerinde deney yaptı. Shamir Tıp Merkezi ile Tel Aviv Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, sürekli olarak yaşlanmaya doğru giden biyolojik süreç, tersine işletilmeye çalışıldı. Araştırmayı yürüten bilim insanları, yaşlanmaya ve nihayetinde ölüme neden olan iki ana etmeni saptadı. Bu etmenlerden birinin yaşlanan ve eskiyen hücrelerin birikmesiyken, diğerinin ise telomerlerin boyunun kısalması olduğu belirtildi. Bunlara engel olmak için oksijen tedavisi uygulandı. Araştırmanın sonucunda hayret verici bulgulara ulaşıldı.

Yaşlanmaya neden olan telomerler uzatıldı!

Araştırmaya göre telomerlerin boyu yüzde 20 oranında arttı. Yaşlanmış hücrelerin oranı ise yüzde 37’ye kadar düştü. Araştırma soncunda değişimin gözlendiği bedenlerdeki seviyenin 25 yıl geriye gittiği tespit edildi. Konuya dair açıklama yapan profesör Shai Efrati, telomer kısalmasının, yaşlanmanın en temel sebeplerinden biri olduğunu vurguladı. Profesör Efrati, yaptıkları deney sonucunda telomerleri uzattıklarını ve bunun daha kapsamlı çalışmalara yol açacağını ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı