Yeni mutasyonlar aşıların etkinliğini sıfıra indirebilir!

Vaka sayılarının artmasıyla yeni mutasyonların oluşma ihtimalinin arttığını kaydeden Dr. Tony Lockett, salgının yok edilmesi için olabilecek herkesin aşılanması gerektiğini bildirdi. Lockett'ın bu açıklamalarına destek veren Harvard Profesörü Dr. William Hannage, ilerde ortaya çıkabilecek bir mutasyonun, aşıların etkinliğini sıfıra indirebileceğini söyledi.

avrupa_koronavirüs

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde birçok ülkede ortaya çıkan koronavirüs mutasyonları, aşıların etkinliğini tehdit ediyor. Özellikle İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da ortaya çıkan varyantlar nedeniyle bir süre sonra aşılarda güncellemeye gidilmek zorunda kalınabileceği belirtiliyor. Mutasyonlara ilişkin bir uyarı da Londra King’s Koleji’nde çalışan Dr. Tony Lockett’tan geldi. Koronavirüs vakalarının günden güne arttığını kaydeden Lockett, yeni mutasyonların ortaya çıkabileceğine işaret etti. Aşılanma oranının artırılması gerektiğine değinen Lockett, olabilecek herkesin aşı yaptırması gerektiğini belirtti.

“Mutasyonlar yüzünden hastalıkların şiddeti artabilir”

Enfeksiyonların artışının engellenememesi durumunda ortaya çıkacak mutasyonların eskisinden çok daha kuvvetli olabileceğini kaydeden Lockett, bu mutasyonlar nedeniyle daha ağır hastalıkların geçirilebileceğini belirtti. Bu kontrolsüz durumun daha çok an kaybına yol açacağına vurgu yapan Lockett, bu kısır döngüden çıkılmasının önemine değindi. Virüs vakalarının çoğalmasıyla mutasyon oluşma ihtimalinin de arttığına değinen Lockett, salgınla en iyi mücadelenin aşılanma olduğunu söyledi. Çeşitli kısıtlamalarla da salgının hızının düşürülebileceğini söyleyen Lockett, kesin çözümün aşılarda aranması gerektiğini vurguladı.

Prof. Hannage: “Güney Afrika mutasyonu takip edilmeli”

Dr. Tony Lockett’in ifadelerine katılan Harvard Profesörü Dr. William Hannage, artan vaka sayılarının mutasyon oluşma ihtimalini artırdığını söyledi. Güney Afrika’da ortaya çıkan E484K varyantının tespit edilen en tehlikeli koronavirüs mutasyonu olduğunu söyleyen Hannage, kendisi de dahil birçok bilim insanının bu mutasyonun gücü nedeniyle endişeye kapıldığını dile getirdi. Aşıların şimdilik bu mutasyona karşı etki gösterdiğini kaydeden Hannage, bu durumun kısa zaman iççinde değişebileceğini belirtti. Güney Afrika mutasyonunun izlenmesi gerektiğini aktaran Hannage, bundan sonra ortaya çıkacak mutasyonların, şu an kullanılan aşıların etkinliğini sıfıra indirebileceğini vurguladı.