Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

16 Kasım 2020 Pazartesi 17:51:01

Yumurta tüketimi zannedildiği kadar sağlıklı mı?

Yapılan bir araştırmaya göre her gün yumurta tüketmek zannedildiği kadar sağlıklı olmayabilir. Bu tarz bir beslenme şeklinin diyabete yol açabileceği aktarıldı.

Katar Üniversitesi ile Çin Tıp Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir çalışmada beslenme şekillerinin ne derece yararlı olduğu incelendi. Çinli yetişkinler üzerinde yapılan araştırmada, günlük yumurta tüketiminin zannedilen kadar yararlı olmadığı tespit edildi.

2009 yılında bitirilen 18 yıllık araştırma sonucunda günde 50 gram ve üzerinde yumurta tüketmenin, diyabet riskini en az yüzde 50 artırdığı bildirildi. Epidemiyolog olan Dr. Ming Li, 1991 ile 2009 yılları arasında Çin’de daha çok et ve protein içeren bir beslenme tarzına geçildiği ifade edildi.

2009 yılındaki yumurta tüketiminin 1991 yılındakine göre iki kat artış gösterdiğini aktaran Ming Li, bu süre içinde halk içindeki diyabetli olma oranının yükseldiğini aktardı. Her gün yumurta tüketmenin zannedilen kadar sağlıklı olmayabileceğini aktaran Ming Li, bu tüketimin yararının yanında diyabet riskinin de bulunduğunu aktardı.

Sağlık açısından tüketiminin önem taşıdığı belirtilen yumurtanın bir tanesi ortalama 80 kalori içeriyor. Bir yumurtanın 50 gramında yaklaşık 6-7 gram protein ve yaklaşık 5-6 gram yağ içerdiği biliniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı