Yumurtalık Kisti Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Yumurtalık kisti yumurtalarda oluşan kistik lezyondur. Bu kistler büyüklüklerine göre değerlendirilirler.

Yumurtalık Kisti Nedir? Tedavisi Nelerdir?
Yumurtalık kisti yumurtalarda oluşan kistik lezyondur. Bu kistler büyüklüklerine göre değerlendirilirler. Yumurtalık kistinin tıbbi terimi Polikistik overdir. Kadınlarda en çok görülen hastalık türlerindendir. Günümüzde her 5 kadından birinde fark etsin ve ya etmesin Polikistik over bulunur. Ancak bazı kadınlar âdet dönemlerinde bu kisti dışarı atabilirken, diğer bazı kadınlar atamaz.

Buda yumurtalıklarda kalmasını sağlar. Kistler yumurtaların dış yüzeyine yapışık olarak barınırlar. Bedenden atılamayan kist kontrol edilmezse zamanla büyümeye başlar. Buda hastalığın ilerlemesine neden olur. Hastalığın ilerlediği durumlarda ameliyat düşünülür. Ülkemizde en sık görülme yaşı 25 ila 50 yaş arasıdır.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kistleri kendini kolay kolay belli etmeyen kistlerdir. Kişilere göre değişir. Kist küçükse muhtemelen belirti vermeyecektir. Bu tür kistler ancak rutin kontroller neticesinde ortaya çıkar. Ancak 5 cm den fazla olduğu dönemlerde bir takım belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtilerde de hasta kendini anlamayabilir. Belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

• Gaz sıkışması
• İdrar varmış hissi
• Karında baskı ve şişlik
• Zaman zaman Mide bulantısı, kusma
• Âdette düzensizlik
• Aşırı büyük kistlerde harekette güçlük görülür.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıldır?

Polikistik over hastaları henüz 5 cm geçmeden fark etmişlerse daha çok hekim tarafından takip edilir. Duruma göre ilaç tedavisi başlanır. Bir kişi aynı büyüklükteki küçük bir kistle ömrünün sonuna kadar yaşayabilir, doğum yapabilir.

Ancak 5cm yi geçen kistlerde doktorunuzun tavsiyesiyle operasyon düşünülür. Ne kadar erken yapılsa o kadar iyidir. Çünkü erken yapılan ameliyatlarda over alınmak gerekmez. Ancak ilerleyen kist büyümelerinde over kurtarılamayabilir. Oluşan kist yumurtalıkla birlikte alınır. Alınan kist patolojiye gönderilir ve test edilir. İyi huylumu yoksa kötü huylu mu olduğu araştırılır. Bundan sonra çıkan sonuca göre tedavi devam eder.

Tek yumurtası olan bir kadın hamile kalır mı? Genel olarak hamile kalınmayacağına dair bazı söylemler vardır. Ancak tıbben bu mümkündür. Çünkü normal gebe kalan bir kadın da tek yumurtadan hamile kalabilir. Bu nedenle tek yumurtalı bayanların hamile kalmasında bir sakınca yoktur.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 03:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER