Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

26 Kasım 2020 Perşembe 12:22:14

Zamansız koronavirüs testi doğru sonucu vermeyebilir!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’ya göre biriyle temaslı olduktan sonra geçen 6 gün içinde yapılan testlerin doğru sonuç verme olasılığı bir hayli düşük!

Koronavirüs vakaları gün geçtikçe artarken son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün çıktığı canlı yayında durumun ciddiyetini anlattı. Bakan Koca, bundan böyle belirti göstermeyen kişilerin de tabloda yer alacağını ifade etti. Ülkedeki vahim durumu gözler önüne seren Bakan Koca, bir günde 28 binden fazla kişide koronavirüs tespit edildiğini aktardı.

Testin yaptırılma zamanı hayati önem taşıyor!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova da son durumlara ilişkin yorumlarda bulundu. Koronavirüs testlerinde kuyruklar oluştuğunun altını çizen Taşova, testlerin zamanında yaptırılması gerektiğinden bahsetti. Zamansız yapılan testlerin insanları yanıltacağını belirten Taşova, pozitif bir hastayla temasın ardından geçen 6 gün içinde test yaptırılmaması gerektiğini ifade etti. Taşova, bu 6 gün içinde hastalığın kapılması durumunda dahi testin pozitif çıkma olasılığının düşük olduğunu kaydetti. Dolayısıyla hem sağlık sisteminde yoğunluğun azaltılması hem de doğru sonuçlar elde etmek için testlerin de zamanında yapılması gerekiyor.

Aşının yan etkileri var mı?

Adana’da gönüllülere uygulanan aşılamalarda kendisinin de görev yaptığını kaydeden Taşova, yaklaşık bin kişiye aşı yapıldığını söyledi. 14 gün sonra ikinci aşının uygulanacağını kaydeden Taşova, kullandıkları aşının “ölü virüs aşısı” olarak nitelendirildiğini söyledi. Aşının tek yan etkisinin bölgesel ağrı olduğunu ifade eden Taşova, aşının meydana getirdiği antikorun ne kadar süreyle yaşayacağının önemli olduğunu bildirdi. Prof.Dr. Taşova, 2021 yılının yaz aylarında aşının çıkacağını umduklarını belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı