Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla Başkent’te 5 kamu hastanesinin daha kapanacak olması korku yarattı...

Projesi devam eden Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla, projenin başlangıcında sağlık hizmeti sonlandırılan ve birleştirilen hastanelerle birlikte kapanan hastane sayısının 8 olacağı öğrenildi.

Kapatılması planlanan hastaneler ise Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi olarak gerçekten yoksul halkın yaşadığı bölgede yayılmış hastaneler ve yoksul halkın ulaşılabilir sağlık hizmetine erişimini sağlıyor olması ile ayrıca dikkat çekti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ise bölge hastanelerinin kapatılmasının en fazla yoksul kesimi etkilediğine dikkat çekerek "Ankara’da çok fazla özel hastane yoğunluğu var. Kamu hastaneleri yoksul halka hizmet ediyor. Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kamu hastanesi 31’e düşecek. Türkiye genelinde hastanelerin yüzde 37’si özelken; Ankara ilinde yüzde 45’i özel” diyerek gelinen noktayı açıkladı.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Kubilay Yalçınkaya'nın açıklamalarında dikkat çekenler ise şunlar oldu;

Fahrettin Koca'nın sağlık şirketi pandemide sermayesini 3 kat artırdı

“Ankara’daki ikinci şehir hastanesi olacak Etlik Şehir Hastanesi. İki yıl önce Ankara Bilkent Şehir Hastanesi hizmete açılmıştı. Şimdi açıkçası, biz Ankara için sağlık hizmetlerinin son çivisi olarak değerlendiriyoruz Etlik Şehir Hastanesi’ni. Ciddi anlamda kaos yaratacak. Çünkü Bilkent Şehir Hastanesi örneği var önümüzde ve Ankara’da sağlık hizmetlerine sorunlar yarattı Bilkent Şehir Hastanesi.

Etlik Şehir Hastanesi ile kapanması planlanan Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi gerçekten yoksul halkın yaşadığı bölgede yayılmış hastaneler ve yoksul halkın ulaşılabilir sağlık hizmetine erişimini sağlıyor bu hastaneler. Şehrin çeşitli noktalarına yayılmış bu hastaneleri kapatıp şehrin bir noktasında, ulaşımı sıkıntılı olan bir noktasına şehir hastanelerinde hastaları toplamak, vatandaşları buraya yönlendirmek gerçekten halkımızın sağlık hizmetlerine erişimini engelleyecek, ciddi anlamda kaos yaratacak.

Ciddi bir kaos. Dediğimiz gibi, bu hastanelerin zaten Etlik Şehir Hastanesi’nin açılması sürecinde gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle sağlık hizmetlerinin niteliğinde ciddi bir sorun yaşandı. Şöyle ki, Etlik Şehir Hastanesi’nin 2013 yılında temeli atıldı. O dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız müteahhitte dönüp, ‘bu hastane ne kadar sürede açılacak’ demişti. ‘42 ay’ demişti o müteahhit tarafından. Cumhurbaşkanı çok olduğunu ifade etti ve 30 ayda projenin tamamlanmasını istemişti. Şu an geldiğimiz süreçte, üzerinden 104 ay geçti ve bu şehir hastanesi açılmadı. Bu şehir hastanesinin açılmasının, kamu hastanelerine verilecek zarardan yanında bir de açılması sürecinde kapanacak diye mevcut hastanelere kamu yatırımı yapılmadı. Bu beş hastane, kamu yatırımından yararlanmadı; hem hizmet kalitesinde ciddi sıkıntı yaşandı hem de halkın ciddi anlamda sağlığa erişiminde ciddi sorunlar yaşandı. Örneğin bundan 5-6 ay önce Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gerekli yatırımları almadığı için iki üç gün boyunca poliklinik hizmeti veremedi, bilgi alt yapı sisteminde oluşan zarar nedeniyle.
 

Bu kapanacak beş hastanenin toplam yatak sayısı 2 bin 200 civarında. Hemen hemen ilimizdeki kamu hastaneleri içerisindeki yataklarına oranı yüzde 20’ye tekabül ediyor. İlimizde yaklaşık ayaktan başvuruların yüzde 27’sini karşılıyor bu beş hastane. Hem eğitim misyonu olan bu hastaneler hem de hizmet anlamında bu kadar yükü çeken hastaneler, kapatıp bu hastanelerin başka bir merkeze toplanması ciddi anlamda kamu zararı olarak düşünüyoruz.

Siz mevcut kamu hastanelerini kapatarak aslında halkı şehrin geneline yayılmış özel hastanelere mahkûm bırakıyorsunuz. Ekonomik gücü mümkün olmayan halkımızın da sağlığa erişiminde sıkıntı yaratıyorsunuz.

En büyük risk Gülhane Eğitim ve Araştırma için de var. Bugün Cumhurbaşkanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na sorduğunuzda çok açık bir şekilde ifade etmiyorlar ama şehir hastanesi açıldığı takdirde hemen yanındaki Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi dediğimiz hastane de kapanma riski ile karşı karşıya.

Askeri personele daraltılmış bir hizmet sunma modeline dönüşebilir yeniden. Sağlık bürokrasisi tarafından ifade ediliyor. Muhtemelen bu uygulanacak. Gülhane tüm nüfusa hizmet vermesinden vazgeçilecek sadece eski usulde olduğu gibi askeri personele hizmet verme gibi durumu doğabilir.

Bir tane Bilkent Şehir hastanesi açıldı; 7 tane kamu hastanesi kapatıldı. Bir Etlik Şehir Hastanesi açılacak bunlara ilişkin üç tane kamu hastanesi şu ana kadar kapatıldı, beş tanesinin de kapatılacağı hepimiz tarafından biliniyor.

İktidarın sağlığa yönelik politikaları sağlığı temele alan politikalar değil; rantı, gerek oy rantı, iktidarı yeniden var etme rantı gerekse sermaye artırımı anlamında rant olarak görüldüğü için bunlar sağlık politikaları değil. İktidar sağlık alanında bir oy rantı olarak görmenin yanında bir sermaye aktarımı aracı olarak da görüyor. "

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme