Demir çelik sektörüne 'sahte fatura' operasyonu sırasında 90'ların Alaattin Çakıcı ile ünlenen İsmi ve demir çelik gibi dev bir sektörde tekelleşen Erol Evcil de gözaltına alındı.

Kamuoyunda ses getiren Demir çelik sektörüne 'sahte fatura' operasyonu gündemde yerini aldı.

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik, "Demir Yumruk" operasyonunda 250 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında ise Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi ve 1990'larda Alaattin Çakıcı ile birlikte kara para aklama, bankalara, fabrikalara çökmesi ile anılan ve soruşturma alan Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) en dikkat çeken isim oldu.

suç örgütü davasında' Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı ile 9 sanık beraat etti! | DonanımHaber Forum

Birgün'de yer alan habere göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demir Çelik Sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanununa muhalefet suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri , MASAK personeli ortak çalışma grubu oluştururken bu gruba KOM ekipleri de destek verdi.

Oluşturulan ortak çalışma grubu operasyonun hazırlık aşamasında 10 ay süresince dinleme ve fiziki takip tedbirleri uygulandı ve bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 ayrı suç örgütü tespit edildi.

Suç örtülerinin 'demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları' belirlendi. Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL