2017’de gizlice ihale edilen ve 2021 Ocak ayında tamamlanması gereken Artvin'deki karayolu ve viyadük inşaatları için AKP iktidarı, bu defa da tamamlama ihalesi açtı. Kimin aldığı sorusuna cevap ise ikinci skandal oldu...

AKP iktidarının daha önce 2017’de ihale ettiği Artvin'deki karayolu ve viyadük inşaatları anlaşmaya göre 2021 Ocak ayında tamamlanacaktı. Ancak tamamlanmadı ve bu defa da ayrıca "tamamlama" ihalesi açıldı.

Açılan "tamamlama" tanımı ile dikkat çeken yeni ihale yine de yine aynı şekilde kapalı kapılar ardında özel olarak davet ile gerçekleşti ve hatta yine "aynı müteahhitlere" verildi.

Sayfa 6 – Nurol Holding

Yani şimdi, iktidarın aynı iş için tamamlanmayınca açıtığı ikinci ihale ile vatandaşın cebinden 549 milyon lira daha, projeyi tamamlamayan ancak bu defa da "tamamlamasını alan" müteahhitler olan Nurol ve Gülsan’a aktarılacak.

Oysa aynı iş 5 Haziran 2017 tarihinde yine gizli bir ihalede özel olarak davet edilen Nurol ve Gülsan'a vermişti ve 5 yıl önceki rakamlarla sözleşme bedeli 355 milyon 830 bin 652 lira (O günkü kurla karşılığı 101.2 milyon dolar, bugünkü kurla hesaplandığında 1.8 milyar lira) olarak kayıtlara girmişti.

Ve de sözleşmeye göre inşaatın 4 Ocak 2021'de tamamlanması gerekiyordu.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Başbakan bastırdı 5 yılda bitecek - Takvim

AKP iktidarında çokça ve zamansız kullanılması ile dikkat çeken Kamu İhale Kanunu 21-b Pazarlık Usulü, böylesine büyük ve tartışmalaı ihalede daha görülmesi ile de ayrıca tepki çekti.

Artvin'deki karayolu ikmal (tamamlama) ihalesi, kanunun deprem gibi olağanüstü haller için öngörülen 21-b Pazarlık Usulünün sağladığı imkanlarla duyuru ilanı yayınlanmadan, yani kimselere duyurulmadan gerçekleştirilirken 28 Haziran 2022 günü yapıldığı öğrenilen ihalede özel olarak davet edilen Nurol İnşaat ve Gülsan İnşaat İş Ortaklığı'na verilmesi ile kayıtlara geçti bile.

Nurol, 175 milyon dolarlık ihale kazandı - Avrupa Birliği Gazetesi

Şimdi bu "tamamlama" ihalesi sonucu 27 Temmuz'da imzalanan sözleşmeye göre, tam adı, ARTVİN İLİ; 12. BLG. HD.-YUSUFELİ-(ARTVİN-ERZURUM)AYR. DEVLET YOLUNDAKİ YUSUFELİ GRUBU [TEKKALE (HAZUKET) VİYADÜĞÜ, YUSUFELİ VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-6), YUSUFELİ BARAJ VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-8) VE ŞİLENKAR VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-14)] BARAJ KÖPRÜLERİ YAPIM İKMAL İŞİ olan projenin 11 Ağustos'ta başlaması ve 25 Aralık 2023'te tamamlanması kararlaştırılmış oldu.