Yaşanan ekonomik çöküşte yeni düğünler için alınan kararlar gündem oldu.

Hakkari'de Pirosi aşiretinden alınan düğün kararları ülke gündemine otururken özellikle Hakkari ve civarındaki düğünlerin bir kısmının konseptinin neredeyse baştan aşağı değiştiği görüldü.

Yaşanan ekonomik yıkımda gençlerin geçim derdi ile boğuşması üzerine gösterişli düğün gelenekleri de törpülenmeye başlandı.

Mynet haberine göre Hakkari'de bir araya gelen Pirosi aşireti, aşiret düğünlerine ilişkin birtakım kararlar alırken en dikkat çekici olanlar ise artık gelinin kuaföre gitmeyecek olması ve erkek tarafının getirdiği altın miktarına itiraz edemeyecek olunması oldu.

Gelin kuaföre gitmeyecek, damat hediye istemeyecek! Hakkari'de Pirosi aşiretinden düğün kararları

Düğünlerdeki adetler ekonomik sebeplerle ülkenin batısında da sadeleşirken en büyük gelenek törpülemesi ise doğuda yaşanıyor.

Bu arada düğünlere gün kısıtlaması getiren Pirosi aşireti, şehir dışındaki düğünler içinse damat tarafına hediye gönderildiği takdirde gönderen kişinin düğüne katılmış sayacağına ilişkin kararı ile de yaşanılan zorluğa dikkat çekti.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Pirosi aşireti aldığı kararla hem bu sorunun önüne geçti hem de konuyu gündeme taşıdı.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali’nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde gerçekleşti;

* Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak.

* Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak.

* Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek.

* Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak. Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek.

* Damat tarafından sandık ve sandık içi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak. Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade, çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak.

* Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek.

* Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak.

* Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.”

AW659663_03