Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı Tüketici Eğilim Araştırması'na katılmak istemeyen vatandaşa 2 bin 977 TL para cezası kesildiği ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Denizli'de ‘Tüketici Eğilim Araştırması' gerçekleştiririken, Merkezefendi İlçesi'ne bağlı Altıntop Mahallesi Muhtarı Tülay Sücüllü'yü telefonla arayıp ankete yanıt vermesini istendi ancak Haber3'ün haberine göre, uygun olmadığını ve bir gün sonra aranmasını istendiğini belirten Sücüllü'ye ceza kesildi.

Neden kurumsal bir hat yerine özel bir numaradan arandığını soran Tülay Sücüllü'ye TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü tarafından bir bilgilendirme yazısı da gönderdi.

Gönderilen yazıda vatandaşlar ile yüz yüze ya da telefonla anket gerçekleştirilebileceği, Alo 124 veya diğer kurumsal hatlardan arama yapılabileceği belirtilerek, “Sizlerden alınan bilgiler yalnızca istatistikî çalışmalarda kullanılmak amacıyla derlenmektedir. 5429 Sayılı Kanunun 54'ncü maddesi uyarınca istenilen bilgilerin belirlenen şekilde, eksiksiz ve doğru bir biçimde verilmemesi durumunda 2022 yılı için 2 bin 977 lira idari para cezası uygulanmaktadır” denildi.

Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'" Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'"

 Tülay Sücüllü' anket amacıyla arandığını ancak güvenmediği için resmi yazı ile bilgilendirildiğini belirtirken şunları söyledi;

“Kurum telefonundan aranmadım, bunun yerine 538'li bir hattan arandım. İnandırıcı bulmadım. Telefonla yapılan anketlere karşı hassasiyetimiz var. Güvenilirlik yok. Bu bizi endişelendiriyor. Pek çok kez savcı, hakim diye telefon gelen insanların başı derde girdi. Bu nedenle kuşkulu yaklaştım. En azından kurum telefonundan aransın.  Yalnız mısınız diye sorulduğunda tedirgin olmamak mümkün değil.

Yine de insanların cevap vermedikleri için cezaya uğramaları ne kadar vicdanlı… İnsanların zorla cevap vermelerini sağlamak, bu cezayı uygulamak güzel bir durum değil. Ben de bu konuda çevremi aydınlatmaya çalışıyorum”