En son yapılanlarla zaten büyük oranda katledilen Salda Gölü'nde Bilim Merkezi kurulacağı açıklaması korkuttu.

Son duyulan gelişmede, NASA'nın çalışmalarına destek olmak amacıyla Salda Gölü Bilim Merkezi Projesi hazırlandığı söylenirken "Bilim merkezini, üniversitelerin ve NASA'nın da kullanabileceği özellikte yapacağız" denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, gölde yürütülen "Mikrobiyal Ekoloji ve Biyoçeşitlilik Araştırmaları" ile NASA'nın çalışmalarına destek olmak amacıyla Salda Gölü Bilim Merkezi Projesi'ni hazırladığını duyurdu.

Araştırmacıların hızlı sonuç elde etmelerini sağlamak ve ziyaretçileri Salda Gölü'nün bilimsel değeri konusunda bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirilecek bilim merkezi, Beyaz Adalar karşılama alanına 620 metre mesafede, 3 bin 396 metrekarelik alana kurulacak denildi.

NASA'nın Salda çalışmalarına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve JeomikrobiyolojiBiyojeokimya Araştırma Grubu Lideri Prof. Dr. Nurgül Balcı, Salda'nın dünyanın bildiği özel bir göl olduğunu ifade derken Salda Gölü'nde son yaşanılanlar ve yapılanlar sonrası bu adım korkuttu.

Jeolojik açıdan önemli olan Salda'da değerli bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü aktaran Balcı, dünyada buna benzer alanlarda özellikle genç nesle ulaşmak için bilim merkezlerinin olduğunu anlattı ve bölgeye her geldiklerinde bilim merkezinin ihtiyacını hissettiklerini belirterek. "Merkezin kurulması jeoturizmi de hareketlendirecek" dedi.

Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak! Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak!