Salıcı: Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığına aday olmasını istiyoruz!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığına aday olmasından yana olduklarını dile getirdi.

Güncel 27.04.2021 - 11:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleri 2023 senesinde gerçekleştirilecek. Söz konusu seçimler, muhalefet partileri tarafından yapılan erken seçim çağrıları sonucunda sık sık gündeme gelmeye başladı. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim gibi bir durumun söz konusu olamayacağını dile getirdi.  Muhalefet partilerinin aceleci davrandığını ifade eden Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2023 senesinin Haziran ayında gerçekleştirileceğini söyledi. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) ile MHP'den (Milliyetçi Hareket Partisi) meydana gelen Cumhur İttifakı'nda cumhurbaşkanlığına yine Erdoğan aday olarak gösterildi. Millet İttifakı'nda ise cumhurbaşkanlığına aday olacak isim henüz belli değil. 

"Öyle umut ediyoruz"

Konuya ilişkin son açıklama CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'dan geldi. Salıcı, cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamanın arkasında olduklarını söyledi. Millet İttifakı'nda Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığına aday olmasını umut ettiklerini belirten Salıcı, Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi için teşkilâtın büyük çaba harcayacağını dile getirdi. 

Ne olmuştu?

Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında, cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağına yönelik bir soruya yanıt vermişti. Her siyasi partinin cumhurbaşkanlığı için ayrı bir aday mı belirleyeceği yoksa Millet İttifakı olarak ortak bir aday mı çıkaracakları konusunda görüşmeler yapılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, söz konusu ittifakın demokrasi kültürüne sahip olduğunu söylemişti. Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı'nın ise tek adam kültürüne sahip olduğuna dikkat çekmişti.

Erken seçimin sonbahar aylarında gerçekleştirilebileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nda her siyasi partinin aynı ağırlığa sahip olduğunu kaydetmişti. Dolayısıyla ittifakta yer alan tüm siyasi partilerin bir araya gelip birçok konuda diyalog kurması gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu konulardan birinin de güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu kaydetmişti. 

İmamoğlu ve Yavaş aday olabilir mi?

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu veya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağına yönelik soruya da yanıt vermişti. İki belediye başkanının da oldukça başarılı işler yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığına aday olacak kişiyi yalnız başına belirlemeyeceklerini söylemişti. Kılıçdaroğlu, ilk olarak yöntemlerin tespit edileceğini, daha sonra da adayın seçileceğini dile getirmişti. İlkeler hususunda anlaşma sağlayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ittifakta yer alan partilerin seçimler için sıkı bir şekilde çalıştıklarını aktarmıştı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@