Samsunlu: İstanbul Havalimanı'na garanti ödemesi yapılmadı!

İstanbul Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, tam kapanma sürecinde İstanbul Havalimanı'na en az 1 milyar lira değerinde garanti ödemesi yapılacağına dair iddiaları yalandı. Samsunlu, söz konusu havalimanı için geçen sene hiçbir şekild

Güncel 29.04.2021 - 11:53 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüsün en fazla etkilediği sektörlerden biri de havacılık oldu. Fakat Türkiye, koronavirüse rağmen havacılık sektöründe başarılara imza atmaya devam ediyor. Koronavirüs döneminde İstanbul Havalimanı, Avrupa'da bulunan büyük havalimanlarının bile önüne geçti. 

İstanbul Havalimanı'nın DHMİ'den (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) geçen sene için 230 milyon Euro'ya yakın bir para almasının gerekli olacağı ileri sürülmüştü. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İstanbul Havalimanı'na ilişkin asılsız bir iddia ortaya atmıştı. Akın, 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar uygulanacak tam kapanma sürecinde İstanbul Havalimanı'nı için en az 1 milyar lira değerinde yolcu ve araç gelir garantisi ödeneceğini ileri sürmüştü.

"2020 senesinde garanti ödemesi gerçekleştirilmedi"

DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi), söz konusu iddialara yanıt verdi. Açıklamada, 2020 senesinde İstanbul Havalimanı'na asla garanti ödemesi gerçekleştirilmediği belirtildi. İstanbul Havalimanı'na yönelik karalama kampanyası yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, söz konusu havalimanının koronavirüs sürecinde "Avrupa'da yer alan en yoğun havalimanı" olarak gösterildiğine dikkat çekildi.

"En fazla sefer düzenleyen havalimanı"

Konuya ilişkin bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Karaismailoğlu, havalanmayacak uçağın ve uçakla seyahat etmeyecek olan vatandaşın da parasının ödeneceğine dair iddiaların gerçek dışı olduğunu hatırlattı. Karaismailoğlu, 2021 senesinin Mart ayında İstanbul Havalimanı'nda 17 bin 407 sefer düzenlendiğine dikkat çekerek, böylece söz konusu havalimanının Avrupa'da en fazla sefer düzenleyen havalimanı olarak kayıtlara geçtiğini dile getirdi. 

"Karalama ile kurumlar sadece zarara uğrar"

İstanbul Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, doğru ve yapıcı eleştiriler yapılması durumunda mükemmelliğin sağlanabildiğini ancak karalama kampanyaları ile kurumların sadece zarara uğradığını aktardı. Samsunlu, 2020 senesinde İstanbul Havalimanı'na yönelik garanti ödemesi gerçekleştirilmediğini belirtirken, koronavirüs sürecinde her şeyin en iyisini yapabilmek için çaba harcamayı sürdüreceklerini ifade etti. 

The Independent: Heathrow Havalimanı tacını kaptırabilir!

The Independent gazetesinde yer alan bir makalede, 2021 senesinin Mart ayında İstanbul Havalimanı'nın 2019 senesindeki yolcularının yüzde 40'ını ağırladığına dikkat çekilmişti. İstanbul Havalimanı'nın Heathrow Havalimanı'ndan beş kat daha iyi bir performansa sahip olduğu ifade edilen makalede, İstanbul Havalimanı'nın, İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Heathrow Havalimanı'nın Avrupa tacını kapabileceği belirtilmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@