Sanatçılardan, “soykırım” diyen Biden’a sert tepki!

Sanatçılar, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına atfen "soykırım" nitelendirmesinde bulunmasına sert tepki gösterdi. Kimi sanatçılar ABD’nin katliam ve soykırımlarla dolu tarihini hatırlatırken kimi sanatçılar da tarihte hiçbir Türk devletinin katliam

Dünya 26.04.2021 - 06:23 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ermeni yalanını “soykırım” olarak niteleyerek büyük provokasyonun altına imza atan ABD Başkanı Joe Biden’a Türk sanatçılardan sert tepki geldi.

Tepkiler arasında en dikkat çekici olanlar şöyleydi:

Piyanist Fazıl Say, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kızılderili Soykırımı, Japonya atom bombaları ve Orta Doğu’daki işgalciliğinin milyonlarca insanın ölümüne neden olmasıyla hesaplaşmadan başka ülkelerde uğraşmasının ciddiye alınmayacağını belirterek, “Önce kendini düzelt” dedi.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu da, Joe Biden’ın soykırım ifadesinin iç siyasete dönük gaz alma çalışması olduğunu ve Türkiye’nin de benzerini yapıp kendi iç kamuoyunu rahatlatması gerektiğini savundu.

Ressam Bedri Baykam ise, Biden'ın demecinin, gerçeklerden uzak, siyasi ve tarihsel bakımdan ibret verici, genel anlamda ve uluslararası hukuk gereği tek taraflı ve mantık dışı, yargısız infaz içeren, hayli sorumsuz ve tarihsel yaklaşımdan hayli uzak ve koca oportünist fiyasko olduğunu ifade etti.

Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, artık her yıl “Acaba ne diyecekler” diye beklenmeyeceğini söyleyerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin katliam ve soykırımla dolu kanlı tarihine dair bilgilerin bulunduğu bir görsel paylaştı.

Oyuncu Behzat Uygur, "Macera dolu Amerika!" şeklinde başlık atarak ve Joe Biden'ı etiketleyerek paylaşımında, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki Kore, Vietnam, Kamboçya, Laos, Endonesya, Irak, Afganistan, Nagazaki, Hiroşima ve Kızılderili katliamlarına dair görsel kullandı.

Oyuncu Ahmet Yenilmez ise Türklerin vatanlarını bazılarının iki dudağı arasından çıkan laflarla almadığını, devletini senato kararlarıyla kurmadıklarını, 1915 olaylarının Türk’ün yok olma ve var olma savaşı olduğunu, Joe Biden'in lakırdısının ise Türk'e kefen biçmek anlamına geldiğini bildirdi.

Oyuncu Şevket Çapkınoğlu, Amerika’nın her şeyden önce kendi tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini, bunu yapmadan hiçbir ülkeye hele hele Türkiye’ye ve Türk tarihine laf söyleyemeyeceğini ifade etti.

Anadolu Rock sanatçısı Murat Kekilli, Türkiye’nin başında çok sayıda dert bulunduğuna işaret ederek, bir de Türklerin Ermenilere soykırım yapmadığını dünyaya bir türlü anlatamama gibi bir problem bulunduğunu, kendi işledikleri suçları kendilerine karşı işlenmiş gibi aktaranlardan daha zalim kimin olabileceğini sordu.

Şarkıcı Alişan ise Joe Biden'ın sözlerine, "Soykırım arıyorsanız kendi tarihinize baktıkça bol bol bulursunuz. Bizim tarihimizde tek bir soykırım dahi yoktur. Türk tarihi şerefle, şanla ve gururla dolu bir tarihtir.” dedi.

Şarkıcı Sinan Akçıl da Joe Biden’a, "Senden hiç hazzetmemekte meğer haklıymışım. Boş konuşma Biden!" ifadesini kullandı.

Yapımcı prodüktör Polat Yağcı, Türklerin soykırım yaptığını söyleyen ABD Başkanı Joe Biden’ın kendi tarihine bakması durumunda 1492 Kızılderili katliamını, 1945 Japonya atom bombalarını, 1955 Vietnam'ı, 1990 Irak'ı, 2001 Afganistan'ı görebileceğini söyleyerek, tarihin ancak bir kez yazıldığını, onu da Türklerin yazdığını, boş yere uğraşmaması gerektiğini belirtti.

Şarkıcı Serdar Ortaç Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın paylaşımlarını desteklerken, müzisyen Umut Mürare ile karikatürist ve oyuncu Hasan Kaçan da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklamasını paylaşarak Biden’a tepkilerini dile getirdiler.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@