Basın örgütleri 'Sansür yasasına hayır' demek için sokağa inme kararı aldı.

“Sansür yasası” olarak adlandırılan kanun teklifine tepki gösteren basın meslek örgütleri Ankara, İstanbul ve İzmir'de protesto açıklamaları yapacaklarını duyurdular.

İktidarın "dezenformasyonla mücadele" adı altında basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren düzenlemesine karşı muhalif kanattan davalar açılırken, basın örgütleri de protesto gösterileri düzenleme kararı aldı.

Gazetecilik örgütlerinden dezenformasyon yasasına tepki: Sansür | Bursa Haberleri | Bursa Muhalif

Seçim öncesi ve içeriği ile dikkat çekip tepki gören yasa, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın da aralarında bulunduğu basın örgütleri tarafından sokakta protesto edilecek.

"Sosyal medya yasası" olarak bilinen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine karşı yarın  Beyoğlu Tünel'de yarın saat 18.00'de basın açıklaması yapacağı duyuruldu.

Yangınların Ardından Skandal Orman Kararı! AKP Milletvekili Bile "Yağma Düzeni" Dedi! Yangınların Ardından Skandal Orman Kararı! AKP Milletvekili Bile "Yağma Düzeni" Dedi!

Sansürün Tarihi: Osmanlı Devleti'nde Sansür | Yazar: Gökçe Türkücü

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan sosyal medyada yapılan açıklamada, "Sosyal medyaya ve gazeteciliğe yönelik sansür yasasına karşı yarın tüm ülkede sokaklara çıkıyoruz. Anayasa’ya aykırı bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır! #SansürYasasınaHayır" denildi.

DİSK Basın-İş’ten yapılan açıklamada ise "TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta sansür yasası teklifi görüşülecek. Daha fazla baskı, ceza ve kapatma anlamına gelen bu yasaya karşı yarın sokağa çıkıyoruz!" duyurusu yapıldı.

Basın meslek örgütleri Sosyal Medya Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesini talep ediyor: “Sansür yasasına hayır”

Düzenlemeye karşı Ankara'da 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM Çankaya Kapısı Milli Egemenlik Parkı'nda 13.00'te, İzmir'de de 21 Haziran 2022 Salı Konak Hasan Tahsin Anıtı'nda 13.00'te açıklamalar yapılacağı açıklandı.

Baskı ve sansür yerleşik bir hal alıyor, kalıcılaştırılıyor" - bianet