Seçime giderken iktidar tarafından basına karşı getirilen "Sansür Yasası" için, dış basından "kara gün ve seçim hamlesi" yourmları gelirken hukukçulardan ise "Sansürden de Kötü" Ve "Hile" açıklamaları geldi.

Türkiye'de ekonomik yıkımda hayatta kalmaya çalışırken, bir de üzerine basını ve vatandaşı tehdit eden ve korkutup sadece "hayatta kalma" değil, "özgür kalma" savaşına da mahkum eden "Sansür Yasası" ile ilgili hukukçulardan dikkat çeken açıklamalar ve uyarılar geldi.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Hukukçu Turgut Kazan, Cumhur İttifakı oylarıyla geçen “Sansür Yasası” için "Seçim sürecinde kullanılacak baskı rejiminin aleti” derken, “Doğrudan yasakçı, ağır yaptırımlar öngören ve hemen tutuklanma işareti veren bir yasa. Seçim sürecinde kullanılacak baskı rejiminin bir aleti” yorumu ile “Otosansüre zorlamak, korkutmak için böyle bir yola başvuruyorlar. Bu sansür değil, sansürden de kötü. Hürriyet devam ediyor ama söylersen başını ezecekler. Bir baş ezme, korkutma yasası” ifadeleri

BU BİR HİLE

Kazan ayrıca teklifin Meclis tatile girmeden önce ertelenmesine ilişkin, “AYM’deki kompozisyonun biraz daha değişmesini beklediler” diyerek Eski İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin AYM’ye seçilmesine işaret etti ve “Son değişimle kompozisyonun Saray lehine çoğunluğa ulaştığı düşüncesindeyim. Böyle bir atama anayasaya karşı hiledir” ifadeleri ile durumu yorumladı.

DIŞ BASIN DA "SEÇİMLER ÖNCESİ İÇİN" DEDİ

Dünya basını ise tartışma yaratan 'sansür yasası'nı 'Seçim öncesi baskı yaratılıyor' şeklinde yorumlarken, Bloomberg, The Guardian, Middle East Eye, Deutche Welle gibi dünyada önde gelen pek çok basın kuruluşu şu ifadelere de ayrıca yer verdiler;

     Almanya merkezli Deutche Welle ise haberinde Türk gazetelerinin ve TV kanallarının hükümet yetkililerinin ve iş ortaklarının kontrolü altında olduğuna dikkat çekerek durumu aktardı.

      İngiliz The Guardian gazetesi “Türkiye: Yeni dezenformasyon yasasıyla gazeteciler üç yıl hapis yatabilir” manşeti atarken yasanın seçimler öncesinde basını baskılamak için çıkartıldığına dikkat çekti.

    ABD merkezli Bloomberg, “Yeni Türkiye dezenformasyon yayanları hapse atıyor” derken yeni yasa ile birlikte muhalif gazetecilerin bastırıldığını vurguladı.

    Londra merkezli Middle East Eye, haberinde “Türkiye aynı zamanda dünya çapında en çok gazeteci hapseden ülkeler arasında yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

    Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada ise “Türkiye’de çevrimiçi ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü için bir başka kara gün” denildi.

YALAN HABERLER HATIRLANDI

Bu arada sosyal medyada da öne çıktığı üzere yasanın eleştirilmesinde ve tepki görmesinde öne çıkanlar ise basındaki dezenformasyonun büyük bölümünin iktidara yakın isimler, yakın kaynaklar tarafından yapıldığı oldu.

Kabataş’ta, “belden yukarıları çıplak bir grubun başörtülü olduğu için birini dövdüğü'', ''camide içki içildiği'', ''sayaçları PKK'nin okuyacağı'' iddiaları hatırlatılırken o içeriklerden öne çıkanlar şöyle oldu;

"İZLEDİM" demişti sonra İTİRAF etti;

Erdoğan, Gezi Direnişi sırasında “Çok önemli bir yakınımın gelinini yerlerde sürüklediler” açıklamasını yapmış, sözünü ettiği yakını Zehra Develioğlu, bir gazeteye verdiği röportajda Kabataş’ta, “belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler bulunan 80-100 kişilik grubun, başörtülü olduğu için kendisini dövdüğünü ve üzerine idrarlarını yaptığını” iddia etmişti ki görüntüleri izlediğini iddia eden bir yazar iddiaların yalan olduğu ispatlandıktan sonra gerçeği itiraf etti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

GÖRÜNTÜLER HALEN YOK!

    AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine Gezi Direnişi sırasında Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde içki içildiğini ve görüntülerin ellerinde olduğunu açıklamış, tüm yandaş basın yayın organları ve yazarlar, günlerce doğruluğu teyit edilmeyen bilgi üzerinden haberler yapmış, yazılar yazmıştı. Ancal Erdoğan, “Camide içki içtiler” iddiasını 2020’de yinelesede elinde olduğunu iddia ettiği görüntüler yayınlanmadı.

SAYAÇLAR VE PKK'LILAR

2019 yerel seçimleri öncesinde AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, “CHP’li aday kazanırsa Ankara’da su sayaçlarını PKK’lilerin ve militanların okuyacağını” iddia etmiş ve akabinde yandaş gazeteler de “PKK’liler sayaç okuyacak” manşetleri atmıştı ki böyle bir durum da yaşanmadı.

KANDİL VE BAHÇELİ 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP mitinginde “Her yer Kandil her yer direniş” sloganları atıldığını söylemiş, yandaş TV’lerin temsilcileri bunun doğru olduğuna ilişkin demeçler vermiş ancak söz konusu iddiayı kimse ispatlanamamıştı.

SEÇMENLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçme ve seçilme yaşını 18’e AKP’nin indirdiğini söylemiş ve yine iktidara yakın haber sitelerinde Erdoğan’ın sözleri manşet yapılmıştı.

MELİH GÖKÇEK

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mayıs 2022’de yaşanan sel felaketinde sosyal medya hesabından “Mansur Yavaş’ın eseri” sözleriyle selde mahsur kalan yurttaşların ve araçların görüntülerini paylaşmış ve görüntülerin 16 Haziran 2011’e ait olduğu ortaya çıkmıştı.

EMEKLİYE SÖYLENENLER

Emekliye 356 gün zam haberleri ile iktidara yakın bir gazete 2018’de 356 gün boyunca manşetten “Emeklilere zam müjdesi” vermiş ancak hiçbiri gerçekleşmemişti.

FETÖ DETAYI

İktidara yakın bir başka gazete, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ABD ziyaretinde firari FETÖ sanığı Aykan Erdemir’in karşıladığını iddia etmiş ancak Kılıçdaroğlu’nu karşılayan ismin CHP yöneticisi Mert Arıkan olduğu kısa sürede ortaya çıkmıştı.

UYUŞTURUCU

Adana’da İBB’nin cenaze nakil aracında 144.5 kilo esrar bulunmuş ancak aracın, AKP dönemindeki ihaleyi kazanan ve Albayrak ailesinin damadı Adem Altunsoy’un Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’ne ait olduğu ve araçtakilerin de şirket elemanı olduğu ortaya çıkmıştı.

Albayrak ailesine ait gazete; gerçeğin ortaya çıkmasından sonra “İBB aracında uyuşturucu ele geçirildi” şeklindeki paylaşımını sildi ve haberin başlığı ile içeriğini, aracın kime ait olduğunu belirtmeyecek şekilde güncelledi.