Sarallar operasyonunda ele geçirilen silahlar şaşırtıp, her geçen saat başka bir detay ortaya çıkarken soru işaretleri ve haklarındaki merak da çoğalıyor.

İstanbul merkezli 13 ilde, "Sarallar" olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına altında bulunan 91 şüpheli adliyeye sevk edilirken Saralların çöktüğü ve çökmeye çalıştığı mekanların da isimleri medyadan paylaşılmaya başlandı.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, nitelikli yağma, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma gibi birçok suça karıştığı belirlenen suç örgütüne yönelik baskınların ardından en son suç örgütünün lideri olduğu belirlenen ve halen firari olan İlyas S'nin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtiliyordu.

Bu arada Saralların İstanbul'da Awen, 2Nite, Klein ve Karaköy Ala, Bodrum'da Tren ve Klein, Çeşme'de Sommer Klein  ve Atiye Meyhane'yi işlettikleri öğrenilirken örgütün yine İstanbul, Bodrum, Çeşme gibi turistik yerlerde büyük eğlence mekanlarını ele geçirmek için vale ve bodyguard hizmeti  adı altında örgüt üyelerini yerleştirdikleri bilgisi paylaşılmıştı.

Adreslerde yapılan aramalarda ise çok sayıda ruhsatsız silah, çek, senet, dijital malzeme, 900 bin dolar ve 413 bin avro ele geçirilirken, aralarında dizi oyuncuları ve spor yorumcularının da bulunduğu bazı ünlü isimlerin de soruşturmaya dahil edilmesi Sarallara duyulan merakı da arttırdı.

Ele geçirilen silah, kılıç ve telsizler ile de ayrıca dikkat çeken organize suç örgütü 'Sarallar' çetesi kimdir? şeklinde sorular da aranmaya başlandı.

Sarallar Kimler? Sarallar çetesi kimdir? Sarallar çetesi nerelidir? soruları için ise verebilecek bilgiler şöyle;

Resim

Özellikle Demir Çelik sektöründe öne çıkan ve paravan şirketler üzerinden devleti 25 milyar lira dolandırması ile hatırlanan Sarallar Trabzon Of ilçesi kökenli, aile bağı ile mensup ve taraftarları olan, İstanbul'da etkin olan bir örgüt olarak biliniyor.

Emniyetin 2021 verilerine göre ise Burhanettin Saral ve Ümit Saral liderliğinde, 347 silahlı mensubu olup, Türkiye'de Alaettin Çakıcı'dan sonra en büyük ikinci organize suç örgütü olarak tanımlanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianameye göre 35-40 bin arası taraftarı olan geniş bir yapı olduğu belirlenen Sarallar 90'lardan 2005'e kadar Hüseyin Saral tarafından yönetilirken Hüseyin Saral'ın 2005'te öldürülmesi üzerine, günümüzde grup liderinin Burhanettin Saral'ın olduğu; Ümit Saral, İlyas Saral, Yakup Kerem Saral, Alaattin Saral, Barış Saral ve Zafer Saral'ın ise yönetici kadrosunda olduğu yapı ile varlığına devam ediyor.

2004'ten günümüze kadar süren, Sedat Şahin'in lideri olduğu bir diğer Karadeniz kökenli Şahinler mafyası ile yaptıkları ölümlü çatışmalarla ünlü olan Sarallar'ın kavgasında Şirinler mafyası adı da geçiyor.

3 mafya grubunun 2004'ten 2017'ye kadarki çatışmalarında Saralların ilk lideri Hüseyin Saral, Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin, Şirinler mafyası lideri Kenan Şirin'in de öldüğü biliniyor.

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?