Saran'da yeni bir güneş enerjisi santrali kurmak, ekonomik diplomasinin bir kanıtı

Orta Asya'da 100 MW'lık en yüksek kapasiteye sahip güneş enerjisi santrali "SES Saran" - Saran, Karaganda bölgesinin sanayi merkezi. Santralin Saran'da lanse edilmesi, Devlet Başkanının dış politikanın "ekonomizasyonuna", Kazakistan'ın en iyi uygulamala

Dünya 26.01.2019 - 08:32 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Orta Asya'da 100 MW'lık en yüksek kapasiteye sahip güneş enerjisi santrali "SES Saran" - Saran, Karaganda bölgesinin sanayi merkezi.

Santralin Saran'da lanse edilmesi, Devlet Başkanının dış politikanın "ekonomizasyonuna", Kazakistan'ın en iyi uygulamalarının pratik uygulamasına, bilgi, teknoloji ve yatırımın cazibesine parlak bir örnekti.

Kısa vadeli proje, merkezi ve yerel otoritelerin Federal Almanya Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti ve Slovak Cumhuriyeti'nden bir grup şirket ile ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortak çalışmasının sonucuydu.

Santralin inşaatı sırasında işçilik ürünlerinin, ürünlerinin ve inşaat malzemelerinin Saraan şirketleri de dahil olmak üzere yerel içeriğe çekilmesine özel önem verildi. Ayrıca, yerel halk için yeni işler yaratıldı.

Santralin devreye alınması, ülkedeki yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artmasına ve Cumhurbaşkanı'nın "yeşil" teknolojilere geçiş hakkındaki talimatlarının uygulanmasına bir katkısı daha arttırdı.

Enerji Bakanı, Karaatda Bölge Valisi Yero Koshanov ve Uluslararası Yeşil Teknolojiler ve Uluslararası Yatırım Projeleri Merkezi Başkanı Rapil Zhoshybayev, Almanya'nın Kazakistan Büyükelçisi Tilo Klinger, Karacanda Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev yaptığı konuşmada.

Daha önce, "Özel Uzman Sergisi" Astana EXPO-2017 "çerçevesinde" Saran'da 100 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali inşaatı "projesi sunuldu.

Açılış töreninden önce, taraflar 500 milyon dolar yatırım yapmayı kabul ettiler. ABD dolarına yatırımın artmasını öngören SES Saran projesinin geliştirilmesi için bir mutabakat imzaladı.

Ayrıca, resmi açılış törenine Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı temsilcileri katıldı ve Saran, Karaganda bölgesi ve Alman Goldbek Solar şirketi yönetimi ile görüşmelerde bulundu. Müzakereler neticesinde, Avrupalı ​​yatırımcıların katılımıyla bölgesel projelerin teşvik edilmesi ve teknolojilerinin çekilmesinde ekonomik diplomasinin geliştirilmesi konusunda anlaşmalar yapıldı.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@