HKP'de tarafından Prens Muhammed bin Selman’ın Türkiye ağırlaması için suç duyurusunda bulunuldu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP),  büyük bir resmi törenle karşılanan Prens Muhammed bin Selman’ın aşağılayıcı tutum ve tavırlarına sessiz kalındığı gerekçesi ile yargıya başvurdu.

Prens Muhammed bin Selman’ın "Türkiye’ye yönelik aşağılayıcı davranışlarına sessiz kaldıkları, devlet teamüllerinin hiçe sayılmasına göz yumdukları ve Selman’a Saray’da “Suudi Üstündür” nakaratlı şarkı eşliğinde ziyafet vererek Türkiye’nin onurunu zedeledikleri" gerekçesiyle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş partisi sosyal medyada da bu suç duyurusu ile yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Prens Selman ile görüştü... Dikkat çeken ortak bildiri! Karşılıklı ticaret ve yatırım vurgusu - Son Dakika Flaş Haberler

Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de ülkesinin İstanbul’daki konsolosluğunda öldürülmesi sonrasında kopan Türkiye - Suudi Arabistan ilişkilerinin dava dosyasının teslimi sonrası Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman geçen hafta resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara’ya gelmesi ile ortaya çıkan görüntüler davalık oldu.

Prens Selman ve beraberindekiler için Saray’da basına kapalı bir de resmi ziyafet verilirken, ziyafetin görüntüleri ise bir Suudi tarafından Twitter’da paylaşılmış ve yaşanılanlar da ortaya çıkmıştı.

Economist yazarından Erdoğan-Selman fotoğrafları kıyaslaması

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, Ahmet Tuzlu (TRT sanatçısı) da dahil olmak üzere, suç duyurusuna konu organizasyonun tertiplenmesinde görev alan yetkiler ve müzik ekibi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Erdoğan ve Selman’ın da aralarında bulunduğu yetkililerin, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” ve “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlama” suçlarını işledikleri belirtilen davada Başsavcılığa verilen dilekçede yer alan isimler hakkında soruşturma ve akabinde kamu davası açılması talep edildi.