Yılda 2.5 milyon hastanın muayene ve tedavi edildiği bir sağlık kompleksinin laboratuvarında bile gerçekleşemeyecek rakamların AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saray masrafı olarak Sayıştay raporlarında ortaya çıkması gündem konusu oldu.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılı hesapları üzerindeki denetim raporunu yayınlayınca ortaya çıkan rakamlar şaşkınlık yarattı.

Özellikle Tıbbi malzemeler ve laboratuvar harcamaları önceki yıla göre 2 kat, zirai malzemeler harcaması ise 5 kat artınca sosyal medyadan doktorlar hesaplama ve tepki mesajları ile duruma tepki gösterdi.

Yeni First Lady Emine Erdoğan'ın Hikayesi - Foto Galeri - Memurlar.Net

Başta AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski doktoru Turhan Çömez'in "Yılda 2.5 milyon hastanın muayene ve tedavi edildiği bir sağlık kompleksinin laboratuvar sarf malzemesi harcaması 25 milyon liradır. Nasıl oluyor da bir sarayda yılda 113 milyon TL laboratuvar sarf malzemesi harcaması yapılıyor? Bir açıklaman var mı buna?" diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yönelttiği soru ve tepki sosyal medyada artarak devam etti.

Yeni First Lady Emine Erdoğan'ın Hikayesi - Foto Galeri - Memurlar.Net

Tarihi yoksullaşma yaşayan Türkiye'de milyonlarca ücretli çalışan, fahiş enflasyonla hayatta kalmaya çalışırken ödediği vergilerden karşılanan  Cumhurbaşkanlığı'nın harcamaları ortaya çıkan son Sayıştay raporu ile tepkiye sebep oldu.

Sayıştay’ın 2020 denetim raporundaki verilere göre; Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılında 2,8 milyar lira olan toplam harcaması 3,7 milyar liraya yükselirken, 2020 yılında yaklaşık 8 milyon lira olan günlük harcaması yaklaşık 10 milyon liraya ulaştı.

Emine Erdoğan'ın kitabına devletin kasasından 1 trilyon harcandı - ENSONHABER EXPRESS

Erdoğan ailesinin yaşadığı Saray'da Personel harcamasından, zirai maddelere kadar dudak uçuklatan rakamlar şaşkınlık yaratırken en dikkat çeken ise "tıbbi ve laboratuvar malzemesi" ve "zirai maddeler" oldu.

Zira Sayıştay’ın 2021 yılı denetim raporuna göre Cumhurbaşkanlığı’nın 'tıbbi ve laboratuvar malzemesi' harcamalarının 112,9 Milyon Lira olan fahiş bir rakama yükseldiği ortaya çıktı.

“Zirai maddeler” kaleminde ile yapılan harcama ise 2021 yılı yapılan harcamaya göre yaklaşık 5 kat artarak 46,3 milyon liraya ulaştı.

Ünlü gazetecilerden Murat Ağırel ise ayrıca bir detay kalamden bahsederken "Hani sadece merak ediyorum Cumhurbaşkanlığı külliyesinde günlük 309 Bin TL lik nasıl bir Tıbbi ve Laboratuvar sarf malzemesi harcanıyor?" diye sordu.

20 yıl önce Erdoğan ailesi - Yeni Şafak

Saray kriz dinlemiyor: Emine Erdoğan bu sefer 35 bin liralık çanta taktı