Savaş çanları çalıyor! Zelenskiy'den 'Ukrayna ordusu hazır!' açıklaması

Ukrayna ile Rusya arasında savaş mı çıkacak? Bu soru son dönemde sık sık gündeme getiriliyor. İki ülke arasındaki Donbas gerginliği ise giderek büyüyor.

Dünya 16.04.2021 - 09:17 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Ukrayna ile Rusya arasında savaş mı çıkacak? Bu soru son dönemde sık sık gündeme getiriliyor. İki ülke arasındaki Donbas gerginliği ise giderek büyüyor. Rusya, Ukrayna sınırlarına askerî yığınak yapmaya devam ederken, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ise Ukrayna'ya yönelik desteğini açıkça belirtiyor.Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından söz konusu gerginliğe ilişkin bir toplantı düzenlendi. Söz konusu toplantıdan sonra konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, iki ülke arasında tansiyonun yükselmesine neden olan Donbas'ın çok kritik bir bölge olduğuna dikkat çekti. Toplantıda gündemdeki 7 konunun görüşüldüğünü aktaran Zelenskiy, bu konulardan en önemlisinin Donbas olduğunu söyledi. Zelenskiy, bu bölgede durumun kontrol altına alındığına dikkat çekerek, Ukrayna ordusunun Rusya'ya gereken karşılığı vermeye hazır olduğunu dile getirdi.


"Sadece resmî açıklamalara bakın"


Rusya'nın Donbas gerginliğine ilişkin yanlış bilgiler verdiğini ileri süren Zelenskiy, bu konuda sadece resmî açıklamalara bakılmasını talep etti. Zelenskiy, hükümet ve ordu tarafından yapılan açıklamaların dikkate alınmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bugün görüşmede bulunacağı öğrenilen Zelenskiy'nin Donbas'ı gündeme getireceği ifade edildi. Ukrayna Devlet Başkanı'nın daha sonra Merkel ve Macron ile online bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi.


Ne olmuştu?


2014 senesinde Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı protesto gösterileri patlak vermişti. Söz konusu gösteriler, daha sonra Ukrayna geneline yayılmıştı. Ukrayna'da devrim yaşanması üzerine Yanukoviç de Rusya'ya kaçmak zorunda kalmıştı. Bunun üzerine Rusya tarafından hem Kırım hem de Donbas bölgesi işgal edilmişti. Ukrayna ise hem askerî hem de sivil bakımdan çok fazla kayba uğramıştı. Donbas olarak adlandırılan Donetsk ve Lugansk'ta 2014 senesinin Mayıs ayında ayrılıkçılar tarafından iki ayrı sözde yönetim oluşturulmuştu. Rusların yoğun olarak yaşadığı bölgede kurulan sözde yönetimlerden biri Donetsk Halk Cumhuriyeti olurken, diğeri ise Lugansk Halk Cumhuriyeti olmuştu. Rusya'nın talebi Donbas bölgesine özel statü verilmesiyken, Ukrayna ise toprak bütünlüğünün zarar görebileceğini düşünerek bu talebi reddediyor.2021 senesinin Mart ayının sonlarında açıklamada bulunan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya tarafından ülke sınırlarına büyük bir askerî yığınak yapıldığını söylemişti. Donbas bölgesinde çatışmalar tekrar başlamış, Rusya yanlısı ayrılıkçıların 4 Ukraynalı askeri öldürdüğü ifade edilmişti.


NATO'dan Ukrayna'ya destek gelmişti


NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın askerî yığınak yapmayı sonlandırması için çağrıda bulunmuştu. Bu eylemin gayrimeşru olduğunu ifade eden Stoltenberg, Rusya'nın bu provokasyonları bırakması gerektiğini söylemişti. Stoltenberg, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını ve her zaman söz konusu ülkenin yanında olduklarını belirtmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@