Rusya ile Ukrayna'nın sınırdaki kriz tüm dünyayı endişelendirmeye devam ederken, İngiliz Silahlı Kuvvetleri 3.Dünya Savaşı başlıkları ile haber yapılan güncel istihbarat raporunu yayınladı.

Rusya’nın konuşulan seferberliği ile ilgili en son ABD istihbaratından bir belge sızdırılmış ve sızan belgeden Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığı anlaşılmıştı.

Gündemde Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya olarak hiçbir ülkeyi tehdit etmediğini ve birliklerin toprakları üzerinde hareket etmesinin egemen bir hak olduğunu ancak Ukrayna, ABD ve İngiliz istihbarat teşkilatlarının, Rus birliklerinin Ukrayna sınırları yakınında biriktiği iddialarının değerlendirildiğini açıklaması ile askıda kalan gerginlik günler sonra bu defa da İngiliz Silahlı Kuvvetlerince gündeme geldi.

1051637478_492 0 2540 2048_1920x0_80_0_0_9cf24067b22e07700e49484ac9d0b5d1

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin raporuna göre 175 bine yakın askerin sınırda yığıldığı görülürken, silahlı kuvvetler İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülebilecek en büyük çatışmanın yaşanabileceğini belirtti. Konu ile ilgili geçtiğimiz gün ABD'li bir senatör skandal bir teklife imza atarak Rusya'ya karşı nükleer silah kullanmayı önermişti.

Buna göre haftalardır üzerine konuşulan Rusya'da tüm üst düzey askeri komutanın toplanacağı ve tarihinde ilk kez gerçekleşecek devasa büyüklükte bir seferberlik görüşmesi tekrar gündemdeki yerini buldu.

Rusya Lideri Vladimir Putin’in hamlelerine istinaden geçtiğimiz aylarda Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski asker yedeklerinin seferberlik duyurusu yapılmadan askere çağrılmasına izin veren bir yasayı imzalamış, bu şekilde Ukrayna rezerv ordusu olası bir savaştan önce hazır olmasını sağlamıştı

ukrayna-zelenskiy-aa-1551560_2

Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin hareketlerine ilişkin İngiliz Silahlı Kuvvetleri’nin güncel istihbarat raporları korkutucu boyutta. Rapordan gelen görüntülerde Rusya'nın Ukrayna sınırına her geçen gün daha fazla askeri güç yığdığı açıkça görülüyor.

İngiliz Kuvvetleri Putin'in muhtemel hedefinin 2022'de Doğu Ukrayna'yı işgal edip, kurduğu devleti diplomatik çözümlerle geçerli kılmak olduğunu belirtiyor.

Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi? Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi?

Durumla ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya gerilimi düşürme çağrısında bulunarak "Rusya'yı gerilimi düşürmeye, geri çekilmeye, gerilimi azaltmaya ve niyetleri konusunda şeffaf olmaya çağırıyoruz” dedi. Ayrıca Rusya'nın yaşanan gerilimde askeri güç kullanmaması, Avrupa'da egemen ve bağımsız bir devlet olan Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğine değinen konuşmasında yaşanan gerilimde siyasi bir çözüme olan ihtiyacı da vurguladı.

5ee8c6147af5072a7c4ea037

Rusya lideri Putin tarafından zaten bir savaşa hazırlık emri verildiği günlerdir hatta aylardır basında yer alırken daha önce zaten ABD istihbaratından alınan bilgi Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı yönündeydi.

ABD İstihbarat bilgisine göre işgalin 175 bin askerle gerçekleşeceği, yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırılmıştı.