Son Sayıştay raporu Türkiye'de ses getirmeye devam ederkeni dikkatlere en çok takılanlardan birisi de Çevre Bakanlı bütçesinin kayda değer bir kısmının Emine Erdoğan’ın himayesindeki Türkiye Çevre Ajansı’na aktarılması oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ilişkin Sayıştay raporu da yayımlanınca önce bakanlığın 3.4 milyar lira olan ödeneğinin yıl içinde revize edilerek üç katı olan 10.2 milyar liraya çıkarıldığı ve 2021 harcaması ise 9.8 milyar lira olduğu ortaya çıktı.

Daha da ilginci ile bakanlığa ayrılan ödenekten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı’na 801 milyon 386 bin lira; KKTC’deki “Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi” projesi yani diğer bir tabir ile "Yeni Saray" için ise 600 milyon lira aktarılması oldu.

EMİNE ERDOĞAN'DAN "GELİN PORSİYONLARI KÜÇÜLTELİM!" ÇAĞRISI - YouTube

Bu arada raporda, bakanlığın kaybettiği davalara ilişkin borcunun ise 657 milyon 920 bin lira olduğu belirtilirken, İl müdürlükleri tarafından kesinleşen mahkeme giderlerinin zamanında ödenmediği de ayrıca görüldü.

Büyük Menderes isyanı: Kanser olmak istemiyoruz

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) proje bedellerinin başvurucular tarafından düşük gösterildiği, bu nedenle başvuru bedelleri ile idari para cezalarının olması gerekenden az ödendiği de vurgulanan raporda, hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarıyla ilgili aykırılık tespitlerine ilişkin yerinde denetimlerin, kabahatin tespitinden 2.5-3 yıl sonra yapıldığı, idari para cezalarının da gecikmeli olarak uygulandığı ortaya çıktı.

Emine Erdoğan Kitap Çıkarma Hazırlığında - Haberler - TamgaTürk

Bilirkişi heyeti: Çukuralan'da madene verilen ÇED raporu hukuka aykırı | Özer Akdemir | Ekoloji Birliği

 

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor