Son dakika: Vatandaşlar Hayat pahalılığı nedeniyle şikayet etmeye devam ederken özellikle meyve ve sebze fiyatlarında son dönemlerde yaşanan artış tepkilerin odağında. Mevsimi gelmesine rağmen bazı sebze ve meyveler hala çok yüksek fiyatlardan satılıyor. Tüketiciler bu fiyatlar karşısında çileden çıkarırken yapılan araştırmalar ise büyük zam oyununu ortaya koyuyor. Çiftçiden tüketiciye kadar ürünün fiyatı neredeyse %400 artış gösteriyor.

Hayat pahalılığı her geçen gün vatandaşları zorlamaya devam ederken üstüne fırsatçılık ve fahiş fiyat uygulamaları herkese çileden çıkarıyor. Vatandaşlar, mevsimi gelmesine rağmen bazı meyve ve sebzelerin marketlerde ve pazardaki fiyatlarını görünce gözlerine inanamıyor. Yapılan araştırmalar ise büyük oyunu gözler önüne seriyor. Antalya'da üretilen bir meyve ya da sebzenin İstanbul'a varana kadar yüzde 400 fiyat değişimi yaşadığı ortaya çıktı. Çiftçiler ise bu konudan oldukça şikayetçi Özellikle aracı ve komisyoncuları hedef gösteriyor.

sebze-meyve-fiyatlarinda-buyuk-zam-oyunu-tarladan-mutfaga-gelene-kadar-yuzde-400-artiyor-2

1 kilo domates 19 liradan satılıyor

Son dönemlerde sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışlar artık ekonomik ya da mevsimsel sorunlarla açıklanamayacak duruma geldi. Ben pazarda hem de marketlerde şu anda bir kilo biberin fiyatı 30 lira, 1 kilo domatesin fiyatı 19 lira, bir kilo limonun fiyatı ise 9 liraya kadar ulaşmış durumda. Hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar bu fahiş fiyatın Nedenini merak ediyor. Yapılan araştırmalarla beraber fiyat artışının arkasındaki büyük oyunda ortaya çıktı.

Gözden kaçırmayın

Yok Böyle Video! Melih Gökçek Konuştu Paylaşım Rekoru Geldi! Kahkaha Garantili Video! Yok Böyle Video! Melih Gökçek Konuştu Paylaşım Rekoru Geldi! Kahkaha Garantili Video!

Çiftçiden tüketiciye kadar yüzde 400 artıyor

Araştırmalara göre Antalyalı Çiftçiler ortalama 4 TL'ye domates satıyor. Halden çıkış fiyatı ise 5 TL olan domates büyükşehirlere doğru yola çıktığında inanılmaz zamlarla karşı karşıya kalıyor. Komisyoncular ve marketler çiftçilerden ürünleri aldıktan sonra İstanbul'daki fiyatlarına fahiş zamlar uyguluyor. İstanbul halinde iyi bir domatesin kilogram fiyatı 12 16 TL arasında satılırken marketteki satış fiyatı ise 19 TL oluyor. Yani üreticiden 4 liraya alınan domates markette 19 lira satış fiyatı ile vatandaşa sunuluyor. Ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşmasını arasındaki fark ise en az %2 150 ile 400 arasında değişiyor.

Çiftçiler isyan ediyor

Bu durumdan sadece tüketiciler değil aynı zamanda Çiftçiler de olumsuz etkiliyor. Meyve ve sebzelerin pazarda ve marketlerde yüksek fiyatlı satılmasının sorumlusunun kendileri olmadığını belirten Çiftçiler, 5 ay çalışıp ürün yetiştirdiklerini ancak aracıların kendilerinin 5 ayda kazanamadıkları paraları bir günde kazandıklarını söyledi. Üreticiler Market ve pazardaki fiyatlara kendilerinin de inanmadığını belirtirken fiyatların günlük ve saatlik olarak değiştiğini söyledi. Ürettikleri domatesin markette ve pazarda 5-6 katına satıldığını gördüklerinde çok üzüldüklerini belirten üreticiler, Kendilerinin fiyat belirleme işi olmadığını arz ve talep dengesini korumaya çalıştıklarını söylüyor.