Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyum kapsamında yapılacak "seferberlik ve savaş hâllerinde alınacak tedbirler ile yürütülecek faaliyetler"e ilişkin hazırlanan yeni yönetmeliğe adeta kilitlendi.

Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu'nun uygulamasına ilişkin esas ve usuller en son 1990 yılında çıkarılan bir tüzükle belirlenmişti ki Milli Savunma Bakanlığı'nın, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak tedbirler ile yürütülecek faaliyetlere ilişkin yeni bir yönetmelik hazırladığı öğrenildi.

Türkiye Başkanlık Sistemi ile "Tek adam" rejiminde bulunduğu için tedirginlik yaratan bu hazırlıkta yapılacak yenilikler ve değişecekler dikkat çekti.

Yetkilere yeni ayar: Seferberlik ve savaş yönetmeliği yenileniyor

Milli Savunma Bakanlığı’nın, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak tedbirler ile yürütülecek faaliyetlere ilişkin hazırladığı yönetmeliğin, yıl sonuna kadar Cumhurbaşkanının imzası ile yayımlanması beklenirken, iktidara yakın Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, yeni hükümet sistemi ile birlikte, esas ve usullerin tüzük yerine Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanacak bir yönetmelikle yapılması öngörüldü.

Buna göre mevcut mevzuatta Başbakan ve Bakanlar Kurulu'na yapılan atıflar, ‘Cumhurbaşkanı’ olacak şekilde düzenleneceği iddia edilirken taslakta, Genelkurmay Başkanlığı'nın seferberlik ve savaş hallerindeki bazı görev ve yetkileri, yeni sisteme uyumlu şekilde, Milli Savunma Bakanı'na devredileceği öğrenildi.

Erdoğan ve Hulusi Akar'la selfie çeken asker güldürdü

Mevzuat değişikliği kapsamında, ayrıca seferberlik tatbikatları ve ferdi seferberlik eğitimlerinde ödeme yapılamayan yükümlülere rütbe maaşının verilmesi düzenlemesi de bulunuyor.

Bu arada seferberlik ve savaş hallerinde kuvvet komutanlıkları emrine girecek Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı birliklerinin barıştan itibaren belirlenmesine ve seferberlik faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı ile bir protokol imzalanması hazırlıklarının da yapıldığı bilgisi yayınlandı.

Dikili Ağaç Satışı İhalelerini Murat Ağırel Ortaya Çıkarttı! 15 Milyon Ağaç Kesilecek! Detaylar İse Çok Daha Vahim! Dikili Ağaç Satışı İhalelerini Murat Ağırel Ortaya Çıkarttı! 15 Milyon Ağaç Kesilecek! Detaylar İse Çok Daha Vahim!