Koronavirüs vaka sayılarının ve ölüm oranlarının her geçen gün artmasından dolayı Türkiye'de de tüm dünyada olduğu gibi bir dizi tedbir alındı. Tedbirler arasında hafta sonu akşam 20.

Koronavirüs vaka sayılarının ve ölüm oranlarının her geçen gün artmasından dolayı Türkiye'de de tüm dünyada olduğu gibi bir dizi tedbir alındı. Tedbirler arasında hafta sonu akşam 20.00 ila sabah 10.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağı da bulunuyor.

Normal gripten kat kat daha hızlı bulaşıyor


Prof. Dr. Hasan Tezer, şu an salgının bulaşma hızının bir hayli yüksek olduğunu kaydetti. Koronavirüsün, normal gripten kat kat daha hızlı bulaştığını kaydeden Tezer, ölüm oranları yüksek olmasa da vaka sayılarının arttığını ifade etti. Tezer, virüsün topluma yayıldıkça, tehlike altındaki risk grubunu etkileme olasılığının arttığını dile getirdi.


Sonuçları görmek için en az 10 gün gerekiyor!


Türkiye'de özellikle büyük kentlerdeki hastanelerdeki doluluk oranlarını arttığını hatırlatan Tezer, kısıtlamaların önemine değindi. Şimdi alınan tedbirlerin kısmî olduğunu ifade eden Tezer, hastane yoğunluğunun bu derece artmasının ciddi tehdit olduğunu bildirdi. Kısıtlamaların etkisini görmek için en az 10 gün beklemek gerektiğini aktaran Tezer, 2 hafta sonra daha sıkı tedbirlerin gelebileceğini dile getirdi. Tezer, bir şehirdeki yayılmanın başka şehirlere geçmemesi için şehirlerarası yolculuk kısıtlamalarının gelebileceğini ifade etti.

Akraba ziyaretlerine ara verilmeli!


Tezer, bu yılın Nisan ve Mayıs aylarında da önce hafta sonu için başlatılan sokağa çıkma yasaklarının daha sonra genel bir yasağa dönüştüğünü hatırlattı. Ev ziyaretlerinin bir an önce kesilmesi gerektiğini ifade eden Tezer, buluşulan ortamlarda maskelerin çıkarılmamasını istedi.