Şeker fiyatlarına zam geldi mi 2022? Şeker fiyatları neden yükseliyor? 2022 güncel şeker fiyatları ne kadar? Son dönemlerde şeker fiyatlarında yaşanan sert Yükseliş dikkatlerden kaçmıyor. Neredeyse sanayide kullanılan şekerle tüketicinin kullandığı şeker arasında 4 katına kadar bir fark bulunuyor. Peki, güncel şeker fiyatları ne kadar oldu? 2022 şeker fiyatlarına zam mı geldi? Şeker fiyatları neden yükseliyor?

Ayçiçek yağı fiyatları sonrasında stok sorunu yaşanan şeker fiyatlarına da zam geldi. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrasında Ayçiçek yağı stoklarını tükendiği yönünde çıkan spekülasyonlar sonrasında vatandaşlar marketlere Akın etmişti. Şimdi de şeker fiyatlarında yaşanan sert yükselişler dikkatlerden kaçmıyor. Şekerdeki son durum herkes tarafından merak ediliyor. Peki, şeker fiyatları ne kadar oldu 2022? şekere zam mı geldi? Şeker fiyatları neden yükseliyor?

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Şeker fiyatları neden yükseliyor?

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş sonrasında Türkiye'de de birçok Ürün fiyatı artıyor. Özellikle bu ülkelerden alınan ürünlerde büyük zamlar uygulanırken stok sorunu olmamasına rağmen Ayçiçek yağı 5 gibi günlerde artmıştı. Ayçiçek yağı sonrasında yine stok sorunu olduğu iddia edilen şekere %49 oranında zam yapıldı. Şu an için şeker fiyatları stok sıkıntısı nedeniyle artarken stok sorununun giderilmesi durumunda yeniden eseceği tahmin ediliyor. Zam sonrasında geçtiğimiz yıl 2 200 TL civarında satılan 50 kiloluk şeker paketleri şu anda 450 TL'ye kadar yükselmiş durumda. Hatta özel firmalarda şekerin 50 kilogram fiyatının 650 TL'ye kadar yükseldiği biliniyor.

Firmalar stokçuluğun önüne geçebilmek amacıyla Toptan satışlarına sınırlama getirmeye başladı. Daha çok perakende müşterilere ağırlık veren firmalar, günlük en fazla 500 ton satış yapabiliyor. Ancak şu anda özel firmaların ve stokçuların getirdiği zamlarla beraber şeker piyasası alt üst olmuş durumda.

Güncel şeker fiyatları ne kadar 23 Mart 2022?

Şekerle yapılan zam sonrasında marketler fiyatlarını güncelledi. Şu anda büyük marketlerde 5 kiloluk şeker 45 TL ortalama fiyatı ile satılıyor. Fakat markaya göre şeker fiyatları da farklılık gösterebiliyor.