Yılbaşından bu yana gelmeye devam eden zam haberlerine bir Yenisi daha eklendi. Özellikle Ramazan ayı öncesinde şeker fiyatlarına zam geleceği günlerdir konuşuluyordu. Türkşeker, bugün bir açıklama yaparak şeker fiyatına %31 zam yapıldığını duyurdu. Yani bu zamla beraber 1 kilogram şeker fiyatı 7,80 TL oldu. 5 kilo şeker ise 55 TL'den satılıyor.

ATM kartı bulunan müşterilere müjde: 50000 TL ödenecek ATM kartı bulunan müşterilere müjde: 50000 TL ödenecek

Şekerle ilgili olarak son dönemlerde zam ve stokların tükendiği yönünde iddialar vardı. Tartışmalar peş peşe devam ederken birçok stokçuya baskın yapıldı ve cezalar kesildi. Tüm Bu tartışmalar devam ederken Türkiye Şeker Fabrikaları şekerin fiyatına zam yapıldığını duyurdu. Türkşeker yaptığı açıklamada son dönemde artan maliyetler nedeniyle fiyatları ettiği bilgisini verirken aynı zamanda serbest piyasa ile açılan marjın bu şekilde daralmasının beklendiğini duyurdu.

Bir kilo şeker 7.80 lira oldu

Türkşeker tarafından yapılan %31 zam sonrasında KDV dahil 5,96 TL'den satılan bir kilo kristal şekerin fiyatı arttı. Şu anda 1 kilogramlık toz şeker 7,80 TL fiyatı ile satılıyor. Ayrıca 5 kilogramlık toz şekerin perakende satış fiyatı ise 45 TL'den 55 TL'ye yükseldi. Bireysel tüketicilerin perakende tarafında aldığı toz şekerin fiyat artışı Böylece yüzde yirmi iki oldu.

sekere-yine-zam-geldi-bu-defaki-zam-kallavi-oldu-5-kilo-seker-55-tl-3

Bugünden itibaren uygulanacak

Şeker fiyatına yapılan %31 zam 31 Mart 2022 tarihinden Yani bugünden itibaren geçerli olacak. Türkşeker konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Raf Fiyat Garanti (RFG) sistemi kapsamında vatandaşlarımızın uygun fiyatla paketli kristal toz ve küp şekere ulaşmasını sağlayan Türkşeker, artan maliyetleri dikkate alarak şeker fiyatında güncelleme yapmıştır. Bu kapsamda şekerin kilogram fiyatı 31 Mart 2022 tarihi itibari ile KDV dahil 7,80 TL olarak belirlenmişti" ifadelerini kullandı.