Selman: Müslümanların kıblesiyiz, bu yüzden aşırılığın hedefi oluyoruz!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin "Müslümanların kıblesi" olduğunu ifade etti. Selman, bu nedenle Suudi Arabistan'ın daima aşırılığın hedefi haline geldiğini dile getirdi. 

Dünya 28.04.2021 - 07:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, aşırılık konusunda açıklamalarda bulundu. Prens Selman, aşırılığın her türlü sakıncalı olduğuna dikkat çekerek, Hz. Muhammed'in hadisine işaret etti. Selman, aşırıya giden birinin ortaya çıkması durumunda söz konusu kişinin öldürülmesi gerektiğine dair bir hadis bulunduğunu söyledi. 

"Aşırılıkla gelişemeyiz"

Ülkesini "Müslümanların kıblesi" olarak nitelendiren Selman, bu nedenle Suudi Arabistan'ın daima aşırılığa yönelik projelerin hedefi haline geldiğini belirtti. Selman, 1950'li ve 1970'li senelerde sosyalizmi ve Arap milliyetçiliğini esas alan projelerle birlikte aşırılıkçıların farklı devlet makamlarına erişim sağladıklarına dikkat çekerek, bu durumun hoş olmayan neticelere yol açtığını dile getirdi. Suudi Arabistan'ın aşırılıkla asla gelişemeyeceğini ifade eden Selman, bu şekilde turizmin veya sermayenin ülkeye çekilemeyeceğini aktardı. Selman, aşırılık projelerinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, aşırılığın bir suç olduğunu ve hukuki anlamda kesinlikle kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti. 

"İran'ın olumsuz eylemleri var"

İran'ın Suudi Arabistan'ın komşusu olduğunu ve bu nedenle söz konusu ülkeyle iyi ilişkilerde bulunmayı hedeflediklerini vurgulayan Selman, İran'ın bolluk ve rahatlık içinde olmasını istediklerini dile getirdi. Selman, İran ile Suudi Arabistan arasında karşılıklı menfaatlerin olması gerektiğini ifade ederek, bu ülkeyle nükleer program konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti. Bölgede yer alan bazı ülkelerde yasaları ihlâl eden milislere İran tarafından destek verildiğini aktaran Selman, söz konusu ülkenin balistik füze programı konusunda da olumsuz eylemlerde bulunduğunu ifade etti. Selman, mevcut problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için ortaklarıyla birlikte çalıştıklarını kaydeden Selman, bu problemlerin üstesinden gelmeyi ve tüm ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmayı umut ettiklerini söyledi. 

"Milislerin mevcudiyetini asla kabul etmem"

Selman, Suudi Arabistan sınırlarında yasalara aykırı milislerin mevcudiyetini hiçbir şekilde onaylamayacağını ifade etti. Yemen meselesine işaret eden Selman, bölgede yer alan ülkelerin menfaatlerine ve haklarına uygun şekilde çözüm getirebilmek amacıyla Husilerin bütün taraflarla görüşmede bulunması için çağrıda bulundu. 

"ABD ile büyük oranda görüş birliğimiz var"

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere değinen Selman, kıyıda köşede kalmış bir anlaşmazlığın çok normal olduğunu belirtti. Selman, Washington ile Riyad arasında büyük oranda görüş birliğinin bulunduğunu ifade ederek, söz konusu anlaşmazlığın artabileceğini veya azalabileceğini söyledi. ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Suudi Arabistan'a baskı uygulayıp uygulamadığına dair soruya yanıt veren Selman, ülkesinin iç işlerine müdahale edilemeyeceğini ekledi.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@