15 Kasım itibarıyla serbest piyasada zeytinyağı fiyatları merak konusu haline geldi. Özellikle de litrelik fiyatı düşünüldüğünde zeytinyağındaki güncel gelişmeler haberimizde.

Piyasada pahalılık arttıkça yağ fiyatlarına da yansıyor. Zeytinyağı fiyat listesi açıklandı. Litresi kaç TL'ye satılacak? Türkiye ve Avrupa genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve çeşitli tarımsal krizler, zeytinyağı piyasasını da etkiliyor. Özellikle enflasyonun etkileri ve zeytin hasadındaki problemler, zeytinyağı fiyatlarının serbest piyasada artış göstermesine neden oluyor. İtalya ve İspanya gibi Avrupa’nın önde gelen zeytinyağı üreticilerinin yaşadığı kuraklık, Türkiye’deki zeytinyağı piyasasını da etkilemekte.

zeytinyağıs

Güncel Zeytinyağı Fiyatları (Serbest Piyasa) 15 Kasım 2023

Özellikle 1 Ağustos tarihinde baş gösteren kriz öngörüsüyle zeytinyağı ihracatında önlemler alınmaya çalışılsa da, bu sezon zeytinyağında düşük verim elde edildi. Bu durum, yerel pazarda zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine yol açtı. 15 Kasım 2023 tarihi itibarıyla güncel serbest piyasa zeytinyağı fiyatları şu şekildedir:

Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu! Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu!
  • Yemeklik Zeytinyağı: 280.46 TL
  • Sızma Zeytinyağı: 292.33 TL
  • 5 Litre Sızma Zeytinyağı: 915.95 TL

Son gelen zamlarla beraber vatandaşlar da zeytinyağı tüketim alışkanlıklarını değiştirebiliyor. Zeytinyağı tüketim alışkanlıklarını ve tedarik zincirini doğrudan etkilemektedir. Özellikle düşük verim ve artan maliyetler, üreticileri ve tüketicileri zorluyor. Yerel ve uluslararası piyasalarda yaşanan bu durum, zeytinyağının gelecekteki fiyatlarını ve erişilebilirliğini belirleyen önemli faktörler arasında yer alıyor.