Uzun süredir Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın "korkuyorum", "Hatay elden gidecek" ifadeleri ile dikkat çeken Suriyeli göçü sonrası Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan gelen haber şaşırtmadı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) 5 Kasım’da yapılacak seçimde mevcut başkan Hikmet Çinçin ve iş insanı Ali Kavak yarışacak ve 6600 üyeli odanın 852'sini Suriyeli üyeler oluşması ile Suriyeli şirketlerin, kazanacak listeyi belirleyecek pozisyonda bulunması dikkat çekti.

Türkiye'ye Afganistan'dan, Suriye'den, Pakistan'dan akıl almaz göç devam ederken Hatay'da, önümüzdeki ay yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı seçimlerinde, seçim sonucunu Suriyelilerin belirleyeceği ortaya çıktı çünkü mevcut durumda odaya kayıtlı 852 Suriyeli şirket var.

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor

Düzensiz Göçmen ve Sığınmacı Sorunu Çözülebilir mi? - NECMETTİN DOĞAN

İldeki Suriyeli nüfusa ilişkin açıklamalar yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Ticaret odası seçimleri var. Bir tane adayın ‘İki tane Suriyeli vatandaşı listeme koyacağım' diye söylediğini biliyorum. Zaten seçimlere yavaş yavaş giriyorlar” demişti ki bu arada Hatay Valisi Rahmi Doğan da il genelinde 429 bin 121 geçici koruma kapsamında kayıtlı Suriyeli yabancı bulunduğunu açıklamıştı.

Kasım ayının ilk haftasında kurul gerçekleştirecek olan ATSO'ya kayıtlı 6.600 üye var ve bunların 852'sini Suriyeli şirketler oluşturması seçim sonucundaki etkiyi de yadsınamaz hale getiriyor.

Şirketlerin faaliyet alanları gıda ve tarımdan ithalat ve ihracata, nakliye ve oto kiralamaya kadar farklı alanlarda değişirken şirketlerin aday listeler arasındaki dağılımı, 5 Kasım'da yapılacak olan seçim sonucunu belirleyecek.

Bu arada akıllara gelen soru ise halen Türkiye'ye gelişleri sorgulanan Suriyelilerin, Afganların, Pakistanlıların.... Türkiye'deki genel seçimleri nasıl ve ne kadar etkileyeceği.

Doğan her 4 çocuktan 3'ü Suriyeli. Hatay elden gidiyor