14 Şubatın gelmesiyle büyük bir heyecan başladı. Her sene Şubatın 14'ünde kutlanan ve çiftler arasında özel bir anlam ifade eden sevgililer günü, geldi çattı.

14 Şubatın gelmesiyle büyük bir heyecan başladı. Her sene Şubatın 14'ünde kutlanan ve çiftler arasında özel bir anlam ifade eden sevgililer günü, geldi çattı. Sevgililer gününün gelmesiyle, çiftler birbirlerine aldıkları sevgililer günü hediyelerini verecek ve güzel vakit geçirecekler. Hediyelerini birbirlerine veren çiftler, hediyelerinin yanında birbirlerine de sevgi dolu, aşk sözleri içeren sözler söyleyecekler. Her sene Şubatın ikinci haftasında kutlanan sevgililer günü, bu sene Pazar gününe denk geliyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu için bazı çiftler, sevgililer gününü uzaktan kutlayacaklar. Sevgililer gününde uzaktaki sevgilisine, sevdiğine güzel ve aşk dolu sözler söylemek isteyenler ya da sevgilisine vereceği hediyenin yanına sevgi dolu bir söz iliştirmek isteyenler olacak. Sevgilisine aldığı hediyenin yanına güzel bir söz eklemek isteyenler kısa ve öz sevgililer günü sözlerini tercih ederken, sevgilisi uzakta olanlar da aşk dolu ve farklı sevgililer günü mesajları eklemeyi tercih ediyor. Sevdiğine bu özel ve güzel günde, etkileyici ve farklı sözler söylemek isteyenler için birçok sevgililer günü mesajı bulunuyor. Sevgililer günü mesajını seçenler, sevdiğini mutlu etmek için mesajlarını gönderiyor.

Her sene Şubatın ikinci haftasında kutlanan ve çiftler arasında özel bir gün olarak kabul edilen sevgililer gününün kökleri, çok eskilere dayanıyor. Sevgililer gününün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. 14 Şubatta kutlanan sevgililer günü, Valentine ismindeki bir din adamı adına çıkmıştır. Hatta pek çok toplumda, sevgililer gününe 'Aziz Valentine Günü' de denir. Peki, yıllardır kutlanan ve bir din adamının adına ilan edilen bu bayram, ne zaman ve neden çıkmıştır ? Sevgililer günü nedir ? Sevgililer günü ne zaman ortaya çıktı ve anlamı nedir ?

Sevgililer Günü Nedir ?

Yıllardır her sene 14 Şubat'ta kutlanan ve çiftler için büyük anlam ifade eden sevgililer gününün ne olduğu, anlamı ve ne zaman çıktığı merak ediliyor. Kökeni çok eskilere dayanan ve asırladır çiftler arasında aşk günü, sevgi günü olarak kutlanan sevgililer günü her toplumda özel bir bayram olarak kabul edilir. Tüm dünyada aynı zamanda büyük bir coşkuyla kutlanan sevgililer günü, Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentina isimli bir din adamı adına ilan edilen sevgililer gününe bazı toplumlar da 'Aziz Valentine Günü' de deniyor. Valentine kelimesinin anlamı ise, hoşlanılan sevilen kişi anlamına gelir.

Sevgililer gününe ait ilk bulgular, 14. yüzyıla dayanıyor. Sevgililer günü günümüze pek çok değişiklik göstererek, evrimleşerek gelmiştir. Sevgililer gününe ait bulgulara baktığımız zaman, Fransa'da ve İngiltere'de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Kuşların çiftleşme günü olarak bilinen 14 Şubat'ta insanlar birbirlerine hediyeler alır, mektuplar yazar ve aşk dolu sözlerle birbirlerine 'Valentine' diye hitap ederlerdi.

Sevgililer gününün geldiği zamanlara baktığımızda görüyoruz ki, Roma İmparatorluğu zamanından günümüze geliyor. Eski Roma halkında 14 ve 15 Şubat tarihleri çok önemli ve kutsal bir yere sahipti. Eski Roma'da 14 ve 15 Şubat tarihlerinde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya saygıdan dolayı tatil ilan edilirdi. Juno, Roma'da evlilik ve aşk tanrıçası olarak kabul edilir. Öte yandan Roma'da bereket tanrıçası olarak bilinen Lupercus'un onuruna da 15 Şubat'ta kutlamalar yapılırdı. Roma'da tanrıça olan Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü ilan edilirdi. Lupercus gününün öncesindeki gün arife kabul edilirdi. 14 Şubat arife gününde Roma halkı tarafından yapılan bazı adetler vardı. 14 Şubat günü Roma'da genç erkekler ve genç kızlar isimlerini yazıp bir keseye atardı. İsimlerini yazıp kaseye atan genç kız ve genç erkekler sonrasında kura çekerlerdi. Herkes kuradan kendisine çıkan isim ile o günü çift olarak geçirirdi.

Sonrasında Papa bu adeti yasakladı. Kurada genç kız ve erkeklerin ismi yerine azizlerin ismi yazılmaya başlandı. Papa, ülkenin daha güçlü olması ve erkeklerin savaşmaları için bu adeti kaldırdı. Savaşmak zorunda olan erkeklerin, evlenmesi ve aşık olması yasaklandı. Evlilik ve aşk yasağı alan genç erkeklerin tüm hayatı sadece devleti korumak için savaşmak olmuştu. Ancak bir kişi bu yasağı bozdu ve savaşırken aynı zamanda aşık oldu. Durumu öğrenen Papa, aşık olan bu gence idam cezası verdi. İdama götürülen genç aşık Valentine, sevdiği kıza ölmeden önce bir mektup yazdı ve gardiyan ile gönderdi. 14 Şubat günü idam edilmeye götürülürken gardiyana verdiği mektupta, ona olan aşkını kağıda döker. Valentine aşık olduğu kıza verdiği mektuba, Senin Valentine'in olarak imza atmıştır. O günden beri de 14 Şubat günü Aziz Valentine Günü yani diğer bir adıyla sevgililer günü olarak kutlanır.

Sevgililer günü mesajları! Resimli kısa öz!

Sesini duymak yüzünü görmek gibi değil, seni özlemek seni sevmek gibi değil! Hiçbir şey sevgililer günü yanında olmak gibi değil...Sevgililer günümüz kutlu olsun.

Maviler giyer bulut olurum, yeşiller giyer bahar olurum, bakarsın bir gün beyazlar giyer senin olurum...Sevgililer günümüz kutlu olsun.Bir yaz esintisinden daha büyülü, güneşten daha sıcak, bir çiçekten daha güzel, ama en önemlisi, başıma gelen en iyi şeysin. Seni seviyorum. Mutlu sevgililer günü!

İnanılmaz, harika ve çok ilham vericisin. Kalbime sahipsin. Mutlu sevgililer günü!

Aşık olmak yıldızlara bakmak gibidir. Milyarlardan birini seçip ona yeterince uzun bakarsanız, diğerleri erir. Benim yıldızım sensin.

Yar deyince kalem elden düşüyor. Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor. Lambada titreyen alev üşüyor. Aşk'a hudut çizilmiyor sevdiğim. Sevgililer günün kutlu olsun.

Sen en büyük sevgiyi hak edecek kadar mükemmel ama herkesin sevmeyi hak edemeyeceği kadar özelsin.

Sen dünyaya sürgün bir meleksen ve ben seni o kadar çok seveceğim ki bir daha cennetine geri dönmek istemeyeceksin... Sevgililer günün kutlu olsun!Bazı aşklar okyanus gibidir görmesen de sonunun bir yerlerde bittiğini bilirsin, okyanuslar bile kıskanır sana olan sevgimi. Görmesem de sonunu biliyorum, sonsuza kadar bitmeyecek... Seni seviyorum!

Bir güzele, güzelliğini hatırlatmak isterdim. aynalardan evvel… Dünyanın en güzeli sevgililer günün kutlu olsun.

Gönlüme taht kurdun, gönlümün sultanı oldun, gece gökyüzünde parlayan yıldızım, sabah ise ruhuma doğan güneşim oldun. Sevgililer günün kutlu olsun!

Parlayan her günün sabahında içimde gözlerini görebilmek aşkı olmasa, inan hiç bir şeye değmezdi yaşamak. Sevgililer günün kutlu olsun.

Sen çöllerde serap, engin denizlerde yakamoz, ormanın derinliklerinde ki huzur gibisin, ışığım sensin, güneşimsin… Bil ki çok özlendin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Biliyorsun her gökkuşağının bittiği yerde bir hazine saklanırmış. Eskiler böyle der. Gökkuşağını takip ettim geçenlerde sende bitti... En değerli hazinemsin benim, canımsın. Sevgililer günümüz kutlu olsun.Bana bir günün 24 saat, bir saatin 60 dakika ve bir dakikanın 60 saniye olduğu öğretildi ama sensiz geçen bir saniyenin sonsuzluk kadar uzun olduğu öğretilmedi. Yaşamımızın her anında birlikte olmamız dileğiyle sevgilim… Sevgililer günümüz kutlu olsun.

Ayrılık küçük sevgileri öldürür ama büyük sevgileri güçlendirir. Tıpkı rüzgarın mumu söndürüp yangını güçlendirdiği gibi… Bizim de sevgimiz hep yaşayacak ve daha da güçlenecek sevgilim. Nice sevgililer günlerinde birlikte olmak dileğiyle…

Sen dünyaya sürgün bir meleksin ve ben seni o kadar çok seveceğim ki bir daha cennetine geri dönmek istemeyeceksin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Hadi gel tut ellerimi! Benimle yan! Benimle meydan oku her çaresizliğe! Benimle uyu benimle uyan. Birlikte varalım nice yıllara.Bütün mevsimleri bir günde, bütün yılları bir mevsimde yaşamaya razıyım seninle… Daha nice Sevgililer Gününü beraber geçirmek dileğiyle.

Ne istediysem sende buldum. Senden öncesi yok sanki seninle doğmuşum. Beni artık bende arama. Ben sen olmuşum sevdiğim.

Sıcak bir tebessüm yakınlaşmadır diğer kişiye; birden döndürür bir kişiye. Geçmişe sığınıp anılara sığınsan bile, yetmez o ömür yalnız başına bir kişiye.

Aşk bir bulut gibi, Aşk bir rüya gibi, Aşk bir kelime ve Aşk her şeyde gizli.. Aşk bir masalın gerçekleşmesi gibi… Aşkı sende buldum en sonunda.. Sevgililer Günün Kutlu olsun aşkım.

Küçücük bir gülümsemen, bir bakışın, canım deyişin dünyalara bedeldir. Şimdi uzaklarda sana hasretim. Bu sevgililer gününü senin hasretini tüketircesine kutluyorum. Bebeğim benim!Sana doğru bir kelebek uçurdum, dağları denizleri aştı seni buldu, yanağına ufacık bir öpücük kondurdu. Hissettin mi? Sevgililer günün kutlu olsun!

En huzurlu, en mutlu gündü. Sevgililer günümüz kutlu olsun hayatımın anlamı. Seni çok seviyorum.

Doğan her günün sabahında içimde gözlerini görebilmek aşkı olmasa, inan hiçbir şeye değmezdi yaşamak. Sevgililer günün kutlu olsun!

Gözlerin için uygun bir renk bulamadım, hangisi olsa zaten içim yanıyor. Tenine göre uygun çiçek bulamadım, hepsi zaten kokusunu senden alıyor. Sevgililer günün kutlu olsun.

Bir yudum sevgi koskoca bir okyanusa bedeldir. Şimdi uzaklarda senin bir yudum sevgine hasretim sevgilim. Seni hasretimi tüketircesine kucaklıyorum.Sana yıldızlar kadar yakın olmak isterdim her baktığında beni görebilmen için, sana bulutlar kadar yakın olmak isterdim üzüldüğünde gözyaşlarını yağmur olup silebilmek için, sana sen kadar yakın olmak isterdim ki beni, seni sevdiğim kadar sevebilmen için. Sevgililer günün kutlu olsun biriciğim.

Sen çöllerde serap gibisin, engin denizlerde yakamoz gibisin, ışığım sensin, güneşim sensin... Bil ki çok özlendin... Sevgililer günün kutlu olsun!

En imkânsız hayalimdi, sabah seninle uyanmak. Ömrümün sonuna kadar seninle yaşamak. Sevgililer günümüz kutlu olsun.

Sadece bugün değil, her gün bana sevgililer günü. Sen var olduğun, kalbimde aşkı bulduğun sürece her gün kutlanmaya ve özel olmaya yetecek. Sevgililer günümüz kutlu olsun sevgilim. Seni çok seviyorum.

Duyduğum her müzikte en güzel dur noktası oldun sen. Durup izledim seni doya doya. Bugün yine en güzel şarkılardan biri eşlik ediyor bana, kafamı kaldırıp baktığımda görüyorum ki yine sen çok güzel bir dur noktası olmuşsun. Sen benim hayatımın dikili gülü, gönlümün parçası, can evim… Sevgililer günümüz kutlu olsun. Seni seviyorum.Seni seviyorum demeyi o kadar çok seviyorum ki… Nereye gitsem, nereye dönsem sol göğüs kafesimin içinde yer aldığını biliyorum. Zikrediyorum hep “Seni seviyorum.” diye. Seni seviyorum sevgilim, sevgililer gününde değil sadece… Ben seni bana ait olduğun her gün ölesiye seviyorum.

Ruhun karıştı ruhuma, biz önce ruhlarımızı ortaya koyduk bu aşkta. Sonra yüzlerimiz ve ellerimiz birleşti. Kollarımız birbirimizin bedenini sarmayı çok sevdi. Sardık sımsıkı bizi. Sarılmaya en değer günlerden biri de bugün. Bugün senin ve benim günüm, bizim günümüz. Sevgililer günümüz kutlu olsun sevgili.

Duyduğun seslerin bazen bir anlamı olmaz, şayet aralarında senin sesin yoksa. Senin ve sesinin olmadığı hiçbir gün yaşanmaya değer değil. Bugün her yerde kutlamalar, göğe yükselen aşk naraları var. Bugün sen ve senin sesin var, bugün biz varız sevgilim. Sevgililer günümüz kutlu olsun.Her şeyden önce sen gelirsin bu dünyada benim için. Sen gül yüzlü, bahar kokulu aşk çiçeklerin en nadide rengi, en güzel kokulusu, en boynu öpülesi… Canımın içine kattığım güzel sevgilim, güz güzelim, şen gülüşlüm… Sevgililer günü demişler ya bugüne, bilmezler bana her gün sevgililer günü. Yine de bozmayacağım bu usulü, sevgililer günümüz, bugün br kez daha kutlu olsun meleğim. Seni seviyorum.

Hayatın içinde güzel olan ne varsa sen ve senin gülüşlerin sayesinde var. Seninle bakınca güzel oluyor dünya, seninle gülünce çiçekler açıyor bana, seninle yan yana durunca izleniyor insanlar ve sakinlik çöküyor içime her şeyden önce. Sen bu dünya için gönderilmiş bir perisin. Bana geldin ve dünyamı güzelleştirdin. İyi ki geldin. Sevgililer günümüz kutlu olsun sevgilim.

Hangi baharlara aldanırsın ey aşk! Ne bu alıp başını gitmeler şimdi? Hani sen benim can damarımdan daha yakındın bana, koparıp da gittin o canı şimdi.Aşk öyle bir kördüğüm ki… Olmaz dediklerin olur, olur sandıkların başka yollara koyulur. Ne yediğinden tat alırsın, ne yemediğinde tamahın olur. Geceleri yalnız başına kalınca düşünür durursun. Kanın kırmızısıyla şarabın kırmızısını unutur kendinde başka koyular bulursun.

Hiçbir adama tutuklu kaldınız mı? Ben kaldım… Bu öyle bir kalmak ki, gitmek fikri değil aklınızdan fiil halinde bile uğramaz size. En olmadık sabahları doğururken birden bire doğuramadıklarınızda bulursunuz kendinizi. Aşkın tek kalma halidir bu, oysa bütün aşk hikâyeleri çift kişiliktir.

En güzel aşk tanımıdır belki de bu yaşadığım. Çift kişilik yatak, çift kişilik bir masa, çift çift bezenmiş bardaklar, fincanlar. Demet demet biriken çiçekler. Çürümeye yüz tutmuş iki kalbin bir anda tazeleşivermesidir bahar. Çiçeği burnunda filizler yeşerir, toprak kökleri yeni kabul etmiştir.

Aşkın cicim ayı olmaz, aşk her zaman aşktır. Bunu başkalaştıranlara inat ben bugün aşkımı en taze haliyle yaşamayı teklif ediyorum. Benimle misin?Anlaşılmaz olan ne varsa aşkın içinde toplanmıştır bir bir. Ne yaparsanız yapın bazı düğümleri çözemezsiniz. Hâlbuki bu aşk için ne kördüğümleri geçmişsinizdir. Emek ister aşk emek! Öyle yatıp kalkmakla, yiyip içmekle uzamıyor bu meredin ömrü. Aşka nefes olmak gerek, soluk soluğa kaldığınızda anlarsınız aşka nefes olmak ne demek.

Ağlamak istiyorum, bağıra çağıra bir köşe başında dizlerimin üzerine çöküp inlemek istiyorum. Gözyaşlarım gökyüzüne kadar ulaşıp avuç içlerime dökülsün. Kanasın izlerim, kan gözyaşımın tuzlu suyuna karışsın. Avuçlarım bu kez yüzümü değil yeri kucaklasın. Kalbim yıkansın bu yağmurda, bir daha aşık olmak bana nasip olmasın.

Bir keman yayında aramak seni, bazen puslu bazen donuk bir havada rastlamak sana ve bir olmak gözlerinin içinde bulunan yaşlarla. Ah sevgili; aşkın en sek halini gördüm göreli ne ben senden gidebiliyorum bir adım ileri ne de gözlerim görüyor kalbinden başka yeri.

Her gün yeni bir şarkıda buluyorum seni ve güzel gözlerini. Ruhumu besleyen, benim olduğum yerden çok daha başka bir yere götüren, bana herkesten farklı bir haz veren bu başıma gelen. Seninle olmaktan, seni yaşamaktan, seni okumaktan başka bir dileğim yok bu cani hayattan. Bir tek seni seveyim ve her gün yeni bir senli şarkı duyayım.

Gül kokan ellerinden öperim seni önce sevgili, sonra beni soluksuz bırakan nefesinden. Her gördüğümde yeniden çiçek açan saçlarından severim seni ben. İçime çektiğim kokundan, canı sardığım teninden, bana gelen ayaklarından severim seni ben. Sen sadece gel sevgili, ben seni her defasında yeniden başka bir aşkla severim.

Esmer teninde kaybolan anılarımla yeniden geldim bugün karşına, bak duruyorum hala dimdik ve yıkılmadan. Ben seni sevmeye hiç ara vermedim sevgili… Her başlayan nefesle yenden başladım seni sevmeye; yeniden, yeniden ve yeniden.Kalbimde can bulan umutların getirdiği bir nahoşluk var bu gece üstümde. Masamda şarap bardağı değil de sen duruyorsun sanki. Yeniden tattım huzuru, mutluluğu bu gece. Sanki ben değilim kalbimi kapatan ve ben söz vermedim yalnızlığa. Bu gece benim ve senin gecen sevgilim. Masam da sen, şarabım da sen, aşkın sefası da sen cefası da sen.

Kalp kalbe değmeden anlaşılmaz derler hislerin güzelliği. Ben ki bir ölüydüm sevgili, kalbim kalbine değdi ve nefes aldığımın farkına vardım. Yeniden sevmek bu olsa gerek, seninle ben yeni bir hayata adım attım.

Sevgilerin en güzelini yaşamak varmış kaderde. Sen ki başımın tacı, gözümün nuru, benim canımın arada kalanısın. Sen ki bu deliyi Ferhat edip dağlar deldirdin. Benden ne stersen dile sevgilim, ben ki bu dünyaya senin varlığınla tekrardan geldim.

Ardı arkası kesilmeyen bir beladır aşk. En azından ben öyle olduğuna inandım. İnanç insanın en değerli vasfıdır sevgili. Sen benim vasfımı baştan sona yeniden yazdın. Aşk derler şimdi bana, koca bir iç çeker seni söylerim.